Jejich nerespektování policie trestá až dvoutisícovou pokutou, navíc řidiči ztratí i jeden bod. Doposud však strážci zákona k takové sankci přistoupit nemuseli.

Nový druh značení se v závěru loňského roku objevilo v úseku silnice třetí třídy mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Valašskou Bystřicí a na ní navazující silnici do obce Vidče.

Pro řidiče to znamená, že v období od 1. listopadu do 31. března mohou na tuto cestu vjet pouze se zimní výbavou, tady mít zimní pneumatiky na hnacích nápravách se vzorkem hlubokým nejméně 6 milimetrů.

„Důvodem byly opakující se problémy s průjezdem nákladních automobilů v tomto úseku v zimním období,“ vysvětlil mluvčí Ředitelství silnic Zlínského kraje Vojtěch Cekota.

Zda mají řidiči skutečně zimní gumy či sněhové řetězy, kontrolují místní policisté. „Zatím jsme neměli negativní zkušenost,“ sdělila mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová.

Druhý úsek, kde šoféři bez zimních pneumatik nebo sněhových řetězů nemohou, je silnice ve Chřibech mezi sedlem Bunč na hranici okresů Kroměříž a Uherské Hradiště a obcí Modrá na Uherskohradišťsku. Tato značka však omezuje navíc pouze nákladní automobily.

„Tento úsek cesty je dost zúžený a hodně klikatý. Před dvěma dny se nám tu dokonce stala nehoda mezi dvěma auty. Přestože obě měla zimní pneumatiky, jela příliš rychle. Nejde o to, dodržovat jen dopravní značení, ale rovněž je důležité být obezřetný a rychlost uzpůsobit i aktuálnímu stavu vozovky,“ podotkla mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental. Dodal, respektování značení policisté hlídají namátkově.

Označení dalších úseků v kraji zatím není v plánu.

„Zatím v tom nevidíme perspektivu. Například na Zlínsku takový úsek, který by to vyžadoval, není. Navíc bychom museli vyznačit objízdné trasy a rovněž vytyčit odstavné místo, aby si řidiči mohli před úsekem nasadit řetězy,“ vysvětlila zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.