„K politování­hodnému činu došlo i díky tomu, že jsme nebyli o akci informováni, i když ze zákona má vlastník či nájemce povinnost nám takovou věc nahlásit,“ uvedl Šarman. Právě myslivci by totiž dokázali mláďata z louky včas vyhnat.

Zbídačené koloušky našel místní myslivec Antonín Horsák, který na moment, kdy je spatřil, nerad vzpomíná. „Byl jsem znechucený. Pořád to nemůžu pochopit. Člověk neví, jestli má brečet nebo co má dělat. Pohled na ně byl pro těžké povahy,“ řekl smutně. Jedna z obětí přitom ještě žila. „Musela trpět několik hodin,“ dodal.

Podle Horsáka hovořili myslivci s traktoristou, jenž měl sečení na starosti, v pátek večer. Traktorista jim údajně sdělil, že práci skončil a nebude v ní další den pokračovat. V sobotu jej ale myslivci viděli, jak znovu vjel do luk, aniž by je předem informoval.

Lukovská firma Podhoran neštěstí lituje, nicméně na něm neshledává nic neobvyklého. „Seče se podle počasí. Jestli už pracovník večer nemohl, pokračoval prostě druhý den. Že budeme séct, jsme oznamovali před čtrnácti dny. Je mi to osobně taky líto, ale nedá se tomu zabránit,“ sdělil Vladimír Svačina ze společnosti Podhoran Lukov.

Úmrtí koloušků se přitom dalo snadno předejít pomocí jednoduchých opatření. „Před sečením roznášíme proutky, na kterých je šňůrkami připevněný alobal. Ten plaší zvěř. Kromě toho vždy procházíme louky se psy, abychom zvířata z místa vyhnali. Musíme o tom ale vědět předem,“ uzavřel myslivec Antonín Horsák.