„Budeme rádi, když si v programu Týdne pro rodinu Kroměřížané najdou něco, co je zaujme, a akci navštíví. Připravena je řada různorodých programů. Jedním z témat, které bude během Týdne pro rodinu často zmiňováno, je pěstounství,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Série akcí na podporu a rozvoj pěstounství na Kroměřížsku má podtitul „Díky pěstounství můžu…“ Ukazuje na skutečnost, že právě pěstounské rodiny dávají dětem, které neměly v životě štěstí, možnost žít plnohodnotný život plný zážitků, radosti a jistoty a ty se mohou díky náhradní rodinné péči a zázemí bez obav věnovat školním povinnostem, hrám a kamarádům.

I na Kroměřížsku je nedostatek pěstounů, stále se hledají noví.

„To je důvod, proč pracovníci kroměřížského OSPOD – oddělení sociálně-právní ochrany dětí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Kroměříž – připravili program, jehož některé body budou poděkováním stávajícím pěstounům za práci, kterou odvádějí. Jiné zase mají za cíl oslovit potenciální pěstouny nové, představit jim, co pěstounství obnáší i co přináší,“ uvedla Šárka Kučerová z kroměřížské radnice.

Podzámecká zahrada v Kroměříži v říjnu 2023.
Kroměříž letos navýší příspěvek na obnovu a údržbu Podzámecké zahrady

Pěstounem se může stát jednotlivec i manželský pár.

„Potenciální pěstouni by měli mít především jasno, proč a s jakým cílem k nové úloze chtějí přistoupit. Měli by mít odpovídající rodinné zázemí, dobrý zdravotní stav, adekvátní bydlení. Měli by to být lidé, kteří zvládnou vychovávat dítě, kteří budou schopní pochopit a řešit jeho problémy,“ doplnila Kučerová.

Pěstounská péče je buď dlouhodobá nebo na přechodnou dobu. Pěstounská péče na přechodnou dobu trvá maximálně rok a během této doby se musí vyřešit právní situace kolem dítěte. Pokud se dítě nevrátí do původní rodiny nebo není dáno k osvojení, přechází do dlouhodobé pěstounské péče. Zákonnými zástupci dítěte v pěstounské péči však zůstávají biologičtí rodiče (o případných výjimkách rozhoduje soud) a pěstouni musí umožnit kontakt dítěte s biologickou rodinou, má-li o to tato zájem.

Ilustrační foto.
Dětská pískoviště v Kroměříži mají nový písek. Výměna vyšla na půl milionu

Část programu Týdne pro rodinu určenou pro stávající i potenciální pěstouny zahájí 13. května den otevřených dveří v oddělení OSPOD v budově Městského úřadu Kroměříž v ulici 1. máje. Den otevřených dveří se bude v tento den konat také ve Sdružení pěstounských rodin, což je organizace podporující pěstounské rodiny sídlící v Soudní ulici v Kroměříži. Na úterý 14. května připravilo Klubíčko Kroměříž besedu Pavly Fojtíkové Náhradní rodinná péče.

Květnový Týden po rodinu přinese zábavu a poučení v oblasti pěstounství.Květnový Týden po rodinu přinese zábavu a poučení v oblasti pěstounství.Zdroj: Město Kroměříž

Odpolední program pak proběhne na Starém pivovaru, a to na nádvoří, kde se uskuteční vystoupení dětských souborů, dílničky a další aktivity, a v sále klubu, kde je připraveno promítání filmu s pěstounskou tematikou a beseda s psychologem Ivanem Ryšavým, pěstouny a pracovníky OSPOD.

Na středu 15. května je připravený Večer pro pěstouny, který bude poděkováním města Kroměříže za jejich práci a jehož součástí bude koncert žáků Základní umělecké školy Kroměříž a vernisáž výstavy fotografií Zdeňka Schovance s názvem Díky pěstounství můžu… Od čtvrtka 16. května si tuto výstavu mohou prohlédnout zájemci ve foyer radnice.

Kroměříž letos znovu hostí republikové finále Dětské porty.
Kroměříž letos znovu hostí republikové finále Dětské porty

„Knihovna Kroměřížska pak na čtvrteční odpoledne připravila v rámci Klubu Puntík povídání nad knihou Máma pro Papíka,“ prozradila Šárka Kučerová.

„Pěstounský“ program Týdne pro rodinu zakončí v pátek 17. května opět den otevřených dveří na OSPOD v budově městského úřadu v ulici 1. máje, kde zájemci o zmíněnou problematiku získají potřebné informace.