Výjimkou nejsou ani ovocné školky. Majitelé jsou při pohledu na své sady skeptičtí.

„V nížinách napáchal mráz opravdu velké škody. V Litenčicích, které leží ve vyšší poloze, nás mrazy naštěstí až tolik nepotrápily. Teplota se tady pohybovala kolem nuly, což ještě není úplně nejhorší, ale ztráty budou," postěžoval si ředitel ovocné školky v Litenčicích Aleš Zahradník.

Pomrzlé ovoce podle něj opadá a to, které se z mrazíků vzpamatuje, bude horší kvality.

„Plody, které na stromě zůstanou, budou mít na sobě strupy nebo jiný mazový defekt. V takové kvalitě půjdou spíš do moštů než na pult. Může se také stát, že strom začne střídat plodnost, to znamená, že další rok bude úroda velká, protože strom bude mít dostatek času na to, aby obrašil a další rok bude tak vysílený, že z úrody zase nebude nic," vysvětlil Zahradník.

Ovocná školka Jaroslava Kubáčka ze Střílek leží v nadmořské výšce tři sta metrů nad mořem, takže i jemu se podařilo část své úrody zachránit.

„Ta letošní bude špatná, čekají nás velké ztráty. Mrazivé počasí poškodilo hodně stromků, všechno co zmrzlo, opadne. Je to škoda," posteskl si Kubáček.

To, jak bude vypadat letošní sezona v pálenicích, se majitelé prozatím ještě ani neodvažují tipovat.

„Ovoce pomrzlo a v nynější kombinaci se suchem to nejsou zrovna ideální podmínky. Minulý rok se vydařil, ovoce mělo sice méně cukru, ale bylo ho dostatek. Uvidíme tedy, jak to dopadne letos," dodal majitel střílecké pálenice Josef Liška.

Úrodě nesvědčí ani suché počasí, které momentálně zahrádkáře a pěstitele trápí. To potvrzuje i předseda zemědělského podniku Kvasice Vojtěch Kubík.

„Aby se plodiny zregenerovaly, potřebují vláhu. Například kukuřice, kterou mrazíky také spálily, bude potřebovat pořádnou zálivku, aby byla schopna dohnat svůj vývoj. Sklizeň se kvůli tomu opozdí," vysvětlil Kubík.

Velkou škodu podle něj napáchaly mrazy hlavně na bramborách. „Skoré brambory lidé sklidí se zpožděním asi čtrnácti dnů, listy omrzly, takže musí obrašit nové a to chvíli potrvá, proto to zpoždění. Stejné je to i u okurek, ty jsou náchylné už při půl stupni pod nulou," uzavřel Kubík.

AUTORKOU JE SOŇA LIČKOVÁ