„Akce se zúčastní pacienti, ale může i veřejnost. Usilujeme o rozšíření povědomí o RS a nabízíme pomoc také nově diagnostikovaným pacientům,“ řekla Pavlína Kovalová, předsedkyně organizace ROSKA Kroměříž, která akci spolu s Nadačním fondem IMPULS pořádá.

„Vidíme, jak celou komunitu ovlivnila pandemie koronaviru. Pacienti s RS patří mezi ohrožené skupiny, a proto se vyhýbali setkávání s lidmi. Neměli dostatečné množství pohybu ani rehabilitaci, a řadě z nich se proto nemoc velmi zhoršila. Sázením slunečnic je chceme znovu povzbudit k aktivitě,“ dodala Kovalová.

Kromě sázení slunečnic čeká účastníky také benefiční hudební vystoupení kytaristy Jana Stavinohy. „Tématem letošního ročníku je propojení. Slunečnice symbolicky propojují pacienty s RS s jejich rodinami, přáteli, lékaři a dalšími. Květiny také symbolizují naději. S očekáváním pozorujeme, jak se léčba RS neustále vyvíjí a tím otevírá pacientům dveře do lepší budoucnosti,“ řekla Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Roztroušená skleróza

RS je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu.

Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice Epsteina-Barrové virus, kouření, stres, dlouhodobé přetížení organismu a nedostatek vitaminu D.