Kroměřížská Květná zahrada, kterou spravuje Národní památkový ústav dozná velmi podstatných změn

Slavnostního zahájení stavby se zúčastnilo mnoho hostů. Poklepání na základní kámen se zhostily ministryně kultury Alena Hanáková, generální ředitelka Národního památkové ústavu Naděžda Goryczková a starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu připomněla, že na projektu se pracuje už několik let.

„Podílí se na něm Ministerstvo kultury a také památkový ústav a Muzeum umění Olomouc. Od roku 2008 vznikaly podklady a studie. V roce 2010 se podařilo získat dotaci od Ministerstva kultury z Integrovaného operačního programu ve výši necelých 337 milionů korun," informovala Šnajdrová.

Ředitel kroměřížské pobočky Národního památkové ústavu Jan Slezák potvrdil, že i přes stavební úpravy, které se budou v Květné zahradě konat, zůstane přístupná veřejnosti.

„Návštěvníci dokonce budou mít možnost se podívat a dozvědět jak se zakládá například Pomerančová a Holandská zahrada nebo také jak probíhá restaurování ptačí voliéry," vyjmenoval Slezák.

Podle něj je projekt rozdělen na čtyři části: Květnice a Štěpnice jsou přístupné veřejnosti, tak tomu bude i nadále, protože se tam budou dodělávat pouze cesty. Navíc budou zprovozněny i pstruží rybníky," doplnil.

Kromě toho památkový ústav zpřístupní další třetinu zahrady, která byla zatím turistům uzavřena.

„Veřejnosti otevřeme také zahradnictví jako takové, které získá nový produkční skleník. Aby návštěvník mohl získat představu, jak se o zahrady staráme. Na to navazuje Králičí kopec a Ptáčnice, které budou zrekonstruovány rovněž," podotkl.

Podle Slezáka bude kolem nich vysázen ovocný sad.

„Na druhé straně, směrem ke kolonádě bude obnovena Holandská a pomerančová zahrada. V rámci této části bude vysázena i moderní zahrada, která bude sloužit jednak pro srovnání a jednak pro vzdělávání zahradníků," upozornil Slezák.

Další rekonstrukce se bude týkat také vstupního objektu do zahrady.

„Takzvaného čestného dvora a přilehlých skleníků. Ve studeném skleníku se počítá s tím, že v letním období bude využíván jako společenské centrum s pódiem a kavárnou. V budově by také měla být malá expozice o zahradách a takzvané edukační centrum," přiblížil Slezák.

Ministryně kultury Alena Hanáková rozběhnutý projekt velmi vítá.

„Jsem ráda, že na to mohl náš úřad přispět, protože si myslím, že je velmi dobře, že podobné věci vznikají i u tak opomíjených oblastí jako je zahradnictví. Navíc ke Kroměříži se to velmi hodí, protože tu jsou objekty zapsané na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO," řekla Hanáková.

To Kroměřížská starostka Daniela Hebnarová se na rekonstrukci zahrad těší z jiného důvodu.

„Ne jako starostka města, kam se jezdí dívat spousty turistů, ale hlavně jako občan, protože mi zahrady přirostly k srdci. Myslím, že v zahradách si každý najde to své a může tam chodit tři sta šedesát pět dní v roce a pokaždé ho tam osloví něco nového," usmála se starostka.