Pěstování kamélií má v Kroměříži tradici spadající do druhé poloviny 19. století, ve století minulém patřily k největším lákadlům tamní rostlinné sbírky a jejich kolekce zahrnovala několik desítek vzrostlých exemplářů.

Slavnostní zahájení výstavy se koná ve čtvrtek v 15.30, kamélie tam budou k vidění až do 28. března.

„Nebudou chybět ani komentované prohlídky, na nichž se návštěvníci dozvědí mnoho informací z kulturní historie kamélií, odkud kamélie pocházejí, jak a kdy se dostaly do Evropy, zda voní a co vše potřebují k tomu, aby nás svým půvabem mohly potěšit i u nás doma," podotkla mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Kamélie byly v minulosti na českém území pěstovány především ve šlechtických sídlech. Pocházejí z Japonska a Číny, jejich květy člověka okouzlovaly už před tisíci lety. Kamélie je dlouhověká a v tuzemsku rozkvétá každou zimu. Aby však kvetla, potřebuje vhodné podmínky a citlivou péči.

Květná zahrada se předloni v září otevřela návštěvníkům po rozsáhlé obnově. Díky pracím za přibližně 230 milionů korun se zhruba třetina zahrady vrátila do podoby ze 17. století, spolu s kroměřížským zámkem je také zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. ⋌(hed), foto: Deník/archiv