„Každý rok je dramaturgie jiná, snažíme se do toho vnést něco jiného. Letos bych vyzdvihla vystoupení Musicy Florey a Hartig Ensemble, je to špičkový soubor, který je jedním z nejlepších interpretů staré hudby v ČR. Je to zasazeno do zahrady, do Velkého skleníku, tak je to zase jiný zážitek," míní hlavní dramaturgyně festivalu Kateřina Fajtlová.

V poslední době podle jejích slov souborů přibývá. „Nejen těch, které barokní hudbu interpretují, ale interpretují ji poučeně. Hrají na repliky nebo přímo na dobové nástroje. Hartig Ensemble například rekonstruuje staré tance, využívá historické materiály. Těch souborů vzniká v poslední době docela dost, jak v Čechách, tak na Slovensku, v Polsku, Německu," poznamenala dramaturgyně.

Na festivalu byla ale pro kontrast k vidění také divadelní představení, která staví na barokních základech, ale přibližují je současnému divákovi. Různým představením se přizpůsobuje také výzdoba. Akce nabídla komentované prohlídky zahrady, ukázky aranžování květin, kejklířské divadlo, žonglérskou dílnu a pořadatelé připravili i barokní ohňostroj.

„Pro velký úspěch jsme zopakovali půjčovnu kostýmů. Lidé si mohli půjčit barokní či rokokový kostým, na hodinu, projít se zahradou, udělat si hezké fotografie. Pro děti byla připravena spousta her," dodala dramaturgyně.

Festival pořádá v Kroměříži Národní památkový ústav a Muzeum umění Olomouc: jeho první ročník se konal při otevření zahrady po rozsáhlé rekonstrukci, při které se asi třetina zahrady vrátila do podoby ze 17. století.

Autor: ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU