„Už řadu let děláme komentované prohlídky Květné zahrady. Je o ně poměrně značný zájem, ale není vždy reálné vyhovět všem požadavkům, navíc se ukázalo, že řada návštěvníků není vždy schopna přizpůsobit svůj program času prohlídek, případně jim nevyhovuje jejich časová náročnost,“ konstatovala Petra Zelinková z kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu.

Pracovníci metodického centra zahradní kultury Národního památkového ústavu v Kroměříži se proto snažili turistům vyjít vstříc: a logicky vsadili na chytré telefony, respektive mobilní aplikace do nich.

„Snažíme se tím také vyjít vstříc zahraničním turistům, kteří si chtějí rozšířit znalosti o Květné zahradě, ale pro které zároveň není vhodná forma tištěného průvodce v angličtině,“ podotkla Petra Zelinková.

Mobilní aplikace nazvaná Květná zahrada – průvodce poskytuje kromě češtiny informace i pro anglicky, německy, francouzsky, italsky, španělsky, rusky, čínsky a polsky mluvící zahraniční návštěvníky. Součástí je také mapa zahrady, na níž jsou formou aktivních oken zastoupeny nejdůležitější části zahrady a její stavby.

„Jejich počet byl zároveň vybrán tak, aby byla mapa a potažmo i celá aplikace uživatelsky komfortní a dalo se v ní dobře orientovat. Celkový počet stanovišť dosáhl čísla devatenáct,“ upřesnila Petra Zelinková.

Součástí aplikace jsou i takzvané beacony neboli bluetooth majáky, které jsou rozmístěny v zahradě a umožňují automatické načtení obsahu daného stanoviště.

„Upozorňujeme ovšem, že zvláště v letních měsících může být ovšem jejich dosah omezen okolní vegetací. Nicméně aplikace funguje bez ohledu na umístěné beacony, které slouží pouze jako její doplněk,“ uzavřela Petra Zelinková s tím, že aplikace je bezplatně dostupná v internetovém obchodě Google play pod názvem Květná zahrada – průvodce.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU