Málo cukernatosti

Podle informací od páleničářů ze Zlínského kraje budou letošní slivovice a další destiláty kvalitní, jenže jich bude málo. I přesto se však kvalitou i množstvím dostanou přes loňskou „tragickou“ hranici.

„Největší výkyvy jsou u cukernatosti. Kvasu zákazníci vozí hodně, ale občas to vůbec neteče. Z letoška mám už několik ohlasů, že kvalitu ovoce ovlivnily houbové choroby,“ přiblížil majitel pálenice ve Žlutavě na Zlínsku Vlastimil Slavík.

I tak však nemá nouzi o zákazníky. „Ba naopak. Sezona bude dlouhá. Od září pálím nonstop jen švestky a objednávky mám až do ledna. Klienty mám, jen jsem tedy zvědavý, jaká bude slivovice,“ doplnil Slavík.

Do pozdějšího kvasu vkládá své naděje Leo Helíšek z pálenice ve Zdislavicích na Kroměřížsku. Bude podle něj snad lepší než ten dosavadní. „Neteče to a neteče. Ze stovky litrů kvasu průměrně dostaneme osm až devět litrů slivovice, což je málo. S pozdějšími trnkami by se to mohlo zlepšit,“ doufá Helíšek, který dnešním dnem startuje také nonstop provoz a nezastaví se minimálně do Vánoc. „Zákazníků je hodně, určitě více než vloni. Problém však je, že to opravdu nemá grády,“ konstatoval páleničář.

S nedostatkem cukru v ovoci se potýkají i v pěstitelské pálenici v Hovězí na Vsetínsku. Úroda i kvas jsou na tom lépe než vloni, přesto spolumajitel Michal Kovář počítal s asi o třetinu lepšími výsledky.

„Určitě pálíme více než minulý rok, ale i tak je to slabota. Kvasu citelně chybí cukernatost,“ potvrdil slova kolegů Kovář. V letošní sezoně prý pálí převážně švestky. „Jablka jsme tu letos skoro vůbec neměli a o ostatním ovoci ani nemluvě. I tak je ale pálení ještě hodně. Do konce roku máme kalendář slušně zaplněný, nějaké termíny by se ale ještě našly,“ vzkázal případným zájemcům.

Loni to bylo horší

Úplně plno mají naopak do konce roku v pálenici v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Zaznamenávají také lepší situaci než vloni, s předloňskou velmi vydařenou sezonou se to však podle vedoucího Jiřího Šáchy nedá srovnávat. „Vloni to byla bída, letos je to lepší, ale zase v porovnání s rokem 2009 to není nic úžasného,“ vysvětlil.

Chybělo slunce

Oproti předloňsku jsou po­ dle něj letošní výsledky asi o polovinu slabší.

„Durancie nebyly skoro vůbec. Popadaly zelené, protože nebylo dost slunce. Málo bylo i švestek, které mají navíc i nízkou cukernatost,“ mrzí i Šáchu. Letos tak do kunovické pálenice dorazilo i několik zákazníků s nepříliš běžným ovocem. „Pálili jsme hrušky, jablka, hodně meruněk a taky mirabelky. Ty jsou takovou náhražkou za švestky,“ uzavřel Šácha.