Jim totiž prozatím propršené léto naopak dokonale hraje do karet. Potvrzují to ostatně i pracovníci pálenic z regionu a slibují, že pálenky letos bude oproti loňsku opravdu hodně.

„Měli jsme tu dosud už třicet lidí. Pálili především třešně, trošku i meruňky, švestky teprve přijdou na řadu. A vypadá to, že jejich bude dost. Vždycky jsme brečeli, že trnky nemají dostatek vody, letos mají,“ pochvaluje si například za pálenici ve Zdislavicích Leo Helíšek. On sám prý také letos bude pálit.

„Mám už zhruba dvě stě litrů meruňkového kvasu,“ prozradil Helíšek.

Šedesát „klientů“ zase do pondělí zaevidovali v pálenici v Přílepech, kde sezonu zahájili před zhruba čtrnácti dny.

„Letní kvasy už máme pomaličku za sebou. Úroda opravdu letos vypadá dobře, zato vloni to byla učiněná katastrofa,“ připomíná tamní majitel Jiří Zrník. Také on momentálně věří, že chladnější počasí v následujících dnech už nezmaří ani sklizeň trnek.

„Doufám, že to ovoce ustojí a déšť mu už neublíží,“ konstatoval Zrník, který má prozatím připravených dvě stě litrů švestkového kvasu.

Do dvou tisíců litrů kvasu si chce nechat zase vypálit pěstitel Jaroslav Vaculík, který je i zaměstnancem pálenice v Komárnu.

„Když se mi to pořadí, budu hodně spokojený,“ netají nadšení Vaculík.

I on potvrzuje, že úroda se letos maximálně vydařila.

„Třesně jsou výborné, a když trnky nespadnou, bude úroda skvělá ve všech směrech,“ říká pracovník komárenské pálenice. Cestu si tam doposud našlo na pět desítek zákazníků.