Senioři mohou už od března podávat přihlášky k bydlení. Doposud se jich na obecním úřadě sešlo 12.

„Primárně je dům určen pro naše obyvatele. Pokud se kapacita nezaplnění, budou se moci přihlásit i lidé z okolních spádových obcí,“ říká Odehnal.

„Mnozí senioři chtějí v Kvasicích zůstat, avšak finanční a zdravotní situace jim už nezaručuje úplnou soběstačnost, k tomu, aby obstarat zahradu či platit opravy svých nemovitostí,“ napsala k výhodám bydlení v komunitním domě v tamním lednovém čísle zpravodaje Jana Hlavinková. I proto se počítá s průměrným měsíčním nájmem asi 2 700 korun plus zálohy na energie.

Starosta Kvasic Dušan Odehnal.
Jste neustále v práci. I když jdete jen po chodníku, míní starosta Kvasic

Nejhorší je samota a neužitečnost

V komunitním domě určeném pro seniory vznikne 18 malometrážních bytů, každý o rozloze zhruba 45 metrů čtverečních. „Všechny bytové jednotky, byť bude mít budova čtyři nadzemní podlaží, mají bezbariérový přístup. Počítá se tedy i se zbudováním výtahu,“ řekl starosta obce.

Senioři budou mít k dispozici také společenskou místnost či venkovní posezení.

„Komunitní dům je kompromis mezi individuálním bydlením a domovem důchodců. Komunitní bydlení je podporuje v samostatnosti, nezávislosti a dobré psychické kondici, protože pro mnohé seniory je nejhorší samota a pocit neužitečnosti,“ uvádí ještě ve zpravodaji redaktorka Hlavinková.

Kvasice, Petr Klapil, Květoslava Koutňáková.
Následník trůnu Ferdinand d´Este jezdil do Kvasic na hony, říkají znalci

Vysoká spoluúčast

Pro obec je výstavba komunitního domu klíčovým projektem. Svým rozpočtem převyšuje tato investiční akce možnosti obce. „Malý“ příspěvek dostane obec na dotacích od státu. A sice zhruba 10 milionů korun. Na každý ze zamýšlených bytů přispěje stát 600 tisíc korun. Zbylých asi 30 milionů korun ovšem půjde za obcí. Z toho 10 milionů korun zaplatí Kvasice ze svého rozpočtu de facto hned, zbylou částku si úřad vypůjčí na následujících 10 let.

„Mohli jsme si dovolit pustit z rozpočtu více než 10 milionů korun. Chceme si ale nechat nějaké volné prostředky do budoucna a ne je všechny utratit,“ uvádí Odehnal.

„Drtivá většina poskytování dotací je založena na zpětném vyplácení. Proto se vždy volné prostředky mohou hodit,“ vysvětluje Odehnal.