Zařízení pro osoby se zdravotním postižením v Kvasicích slouží mentálně postiženým dětem od tří let a mladým dospělým s přidruženým postižením zraku a pohybového aparátu. Stavební úpravy podle vedoucího domova Radovana Řediny zkvalitní ubytovací kapacitu objektu.

„Počet lůžek se nezmění, chceme ale zvýšit počet pokojů tak, aby nebylo tolik klientů na jedné místnosti dohromady. V druhé polovině roku by měla začít hlavní část rekonstrukce budovy,“ sdělil Ředina.

Představám by mělo posloužit například využití půdních prostor. „Bude se kompletně předělávat technické zázemí, které vyřešíme přístavbou k budově. Pak plánujeme vnitřní stavební úpravy, výměnu podlah, oken a zateplení fasády domu,“ popsal vedoucí domova v Kvasicích. Přístavba nově zastřeší kotelnu, údržbářskou dílnu, garáž, sklad komunálního i infekčního odpadu i prádelnu.

Velká proměna se nevyhne ani přilehlé zahradě. „Budou se tam dělat chodníky, hřiště a odpočívadla. Máme zrakově postižené klienty, kteří se tam prozatím mohou pohybovat pouze omezeně,“ vysvětlil Ředina.

Náhradní ubytování klientů během rekonstrukce má provozovatel domova, čímž jsou Sociální služby Uherského Hradiště, už zajištěno. Bude jej řešit v součinnosti s Domovem pro seniory v Kvasicích, který je dočasně ubytovaný v bývalém domovu důchodců Na Kopečku v Kroměříži.

„Měli bychom je tam vystřídat, jakmile se jejich klienti budou vracet do zámku v Kvasicích, jehož prostory se právě opravují,“ prozradil Ředina. „Předpokládám, že tam budeme bydlet rok,“ dodal.

Financování projektu zajistí ze svého rozpočtu Zlínský kraj. „V tuto chvíli jednáme i o výši příspěvku státu. Celkové náklady by měly činit asi 26 milionů korun. Investice by měla být ukončena v polovině roku 2009,“ doplnil mluvčí krajského úřadu Patrik Kamas.