Hotovo by mělo být do podzimu a lidé z Kroměřížska novou část trasy pochopitelně vítají. „Mám radost, že se peníze investují tímto směrem. Rekreační cyklistika není finančně náročná a řekl bych, že lidí na kole jezdí čím dál víc. Určitě to všichni ocení," míní například Martin Horák z Kroměříže.

Oproti tomu vedení obce Kvasice a také nedalekého Bělova však úplně nadšeno není. Podle tamních starostů má totiž tato trasa cyklostezky spíš nadregionální charakter a místním lidem moc neposlouží. Postavena bude na levém, od obcí vzdálenějším břehu břehu řeky Moravy.

„Takto navržená trasa je pro dopravu do práce našich občanů nevhodná. Museli by přejíždět celé Kvasice k jedinému mostu a teprve tam najet na cyklostezku. Proto jsme usilovali o umístění na pravý břeh řeky Moravy," vysvětlil kvasický starosta Lubomír Musil.

Žádost vedení obou obcí však byla z technických důvodů zamítnuta. Jedním z problémů byl například kanalizační sběrač, který po pravém břehu řeky vede, jeho přeložení nebo oprava by totiž znamenaly několikamilionovou investici. Stavbě navíc bránili také památkáři kvůli zámeckému parku, který na pravém břehu stojí.

Přesto však chce starosta Kvasic nechat vybudovat další cyklotrasu blíže obci. Pokud získá finance, vzniknout by mohla do tří let.

„Jednalo by se o nezpevněný úsek vedoucí po pravé straně řeky. Necháváme si teď dělat studii proveditelnosti a jednáme s majiteli pozemků. Letos bychom rádi uděli projektovou dokumentaci a v dalším roce pokračovali," vysvětlil Lubomír Musil.

Podobně vidí situaci i starosta druhé dotčené obce, tedy Bělova.

„Moc se mi nelíbí, že trasa je vedena na druhé straně, ale nedá se nic dělat. Nechtěli jsme se na financování spolupodílet, pro nás jako obec to nemá větší význam," potvrdil Jiří Přecechtěl.
Do budoucna proto plánuje alespoň napojení obce na Otrokovice: jednat se má zhruba o pětisetmetrový úsek, který by místním zajistil bezpečnější dopravu do práce.

„Chtěli bychom získat stavební povolení a požádat o dotaci. Cesta je hodně frekventovaná a cyklistů je hodně. Kdy k napojení dojde, těžko odhadovat, záleží na financích. Pozemky i projektovou dokumentaci však máme," dodal starosta Bělova.

Vadí vám trasa nové cyklostezky, nebo si myslíte že je řešení na levém břehu Moravy optimální? Diskutujte pod článkem!