Přestože se přísně vzato jedná o chráněnou oblast, v parné dny navštíví lom i čtyři sta lidí za den. Koupání tam toleruje majitel místa Miroslav Zelina a brzy by ho mohly odsouhlasit i úřady. Shodují se ale na tom, že lom potřebuje mít dozor.

S rostoucí návštěvností se totiž v okolí hromadí také nepořádek: obaly od jídla a plechovky od piv si návštěvníci mnohdy zapomínají odvážet. A to se samozřejmě majiteli lomu dvakrát nelíbí.

„Chtěli bychom lom udržovat a zachovat jej. Bohužel je to problém, údržba stojí nejen spoustu peněz, ale i času. Nemáme moc prostředků, jak s tím bojovat," posteskl si Zelina.

Podle něj by lidé měli dbát na pořádek a být k přírodní památce ohleduplní. Lom mu prý totiž nápory návštěvníků doslova devastují před očima.

„Láká je čistá voda a krásné prostředí, výhodou je určitě také nezpoplatněné koupání, je ale potřeba dodržovat pořádek," upozorňuje majitel kurovického lomu.

Řešením by podle něj bylo vstup do lomu zpoplatnit a z vybraných peněz zaplatit člověka, který bude na místo dohlížet a starat se o čistotu.

„Letos je tam už pokřivená závora, zámky lidé ucpávají a ničí, zákazové cedule někdo strhl. Výsledek je takový, že všude zakopnete o PET lahve. Nedovedu si představit, jak to bude vypadat po sezoně," krčí rameny Zelina.

Obdobně ostatně vidí stav lomu i jeho dlouholetý návštěvník Martin Tupý z Třebětic. Kdysi se v lomu potkával jen se dvěmi partami, dnes je tam pro něj koupání už nepřijatelné.

„Když je tam narváno, ani se koupat nechodím. Proti odpadkům, které se tu poslední dobou hromadí, je jen jediná obrana: zakázat vstup a hlídat to," shoduje se mladík s majitelem vyhlášeného přírodního koupaliště.

Zákaz vjezdu podle něj nikdo nerespektuje a plavci jezdí auty až k jezírku. „Dokonce si tam teď zvedli bránu, aby měli s autem přístup až k vodě," upozornil Tupý.

A co na to úřady? Podle nich je dodržování zákazu koupání jen těžko vymahatelné. Rady si prý nevěděl ani někdejší vlastník, společnost Českomoravský cement.

„Dodržování se nepodařilo prosadit ani minulému vlastníkovi. Lidé vstupovali do aktivního těžebního prostoru, současný majitel je na tom podobně. Také ochraně přírody se to nedařilo ani přes požadavek na součinnost s policií," konstatoval vedoucí oddělení ochrany přírody Krajského úřadu ve Zlíně Jaroslav Hrabec. Zkušebně tak podle něj úřady od loňského roku přistoupily k provozovanému koupání vlastníkem. „Majitel ale musí zajistit pořádek, odvoz odpadků a vlastnický dozor," dodal Hrabec.

Pokuta tedy plavcům v současné době nehrozí, vstup do přírodní památky totiž výslovně nezakazuje ani zákon. Podle Hrabce se momentálně vyhodnocuje dopad provozovaného koupání na vlastní předmět ochrany přírody.

Pokud tedy lidé lom nezdevastují, kurovická památka by se mohla stát přírodním koupalištěm oficiálně.

„Předběžně to vypadá, že je řízené koupání bez většího dopadu na chráněné prvky a bude je tedy možné oficiálně povolit," potvrdil Deníku Hrabec.

Na okraj: Koupání jen pro pořádkumilovné

Je těžké starat se o přírodní památku, jakou je lom v Kurovicích. Její majitel totiž v podstatě nemá páku, jak lidi naučit pořádku.

A místo toho, aby byli návštěvníci rádi za krásný kousek přírody, tak lom ničí. Je to jedno z mála míst, které ještě člověk nezdevastoval, moc k tomu už ale bohužel nechybí.