Zájemcům má poskytnout nejen místo k odpočinku, ale také možnost léčby dýchacích cest pomocí vdechování výparů vycházejících z úlu. Majitel by chtěl veřejnosti novou expozici zpřístupnit zhruba v polovině tohoto měsíce. Návštěva bude možná po předchozím objednání.

Preciznost stavby plástu na vlastní oči

„Máme tu čtyři úly. V současnosti je v každém z nich asi 20 tisíc včel. Ze třech stran – zevnitř budovy – jsou úly prosklené,“ ukazuje včelař David Hrubý, který má zdejší včelín na starost a pyšní se cenou med roku 2019.

V loňském roce získal 1. místo za svůj jednodruhový květový med od Pracovní společnosti nástavkových včelařů-cz, z.s.

Díky prosklení je možné nahlédnout až do samotného středu úlu, obdivovat pracovitost včel, nesmírnou preciznost při stavbě plástu, poslouchat bzukot včel v úlu a pozorovat jejich denní činnost.

MÍSTO CIHEL PLAST. Přístřešek, pod kterým se dříve sušily cihly z místní vyhlášené cihelny, nyní zeje prázdnotou. Jen v jeho samém kraji se krčí 40 tun navezeného nelegálního odpadu.
Černá skládka v Dřínově? Úřady si ji přehazují jako horký brambor

„Už jsme tady měli na návštěvě mateřskou školu z Lechotic a rádi přivítáme další školy a školky. Děti často nevědí, jak to v úlu funguje, že jsou trubci větší než dělnice a podobně,“ vypráví Martin Zelina. Dva úly se ponechávají na takzvanou divokou stavbu.

„To znamená, že včelám necháme prostor rozšiřovat úl libovolně a nebudeme jim do toho zasahovat. Ať si staví, jak chtějí a nejsou limitované rámečky, které jim do úlů vkládají lidé,“ vysvětluje včelař.

Včely v boji proti astmatu

Kromě toho, že zde lze nalézt útočiště před každodenním shonem, má „včelín“ i jiné poslání – apiterapii. Jedná se o léčebnou metodu pomocí včel. V tomto případě o vdechování výparů vycházejících z úlů.

„Má to blahodárný účinek na dýchací cesty, astma i celkové zklidnění těla,“ dodává Martin Zelina. Na podobném principu fungují například solné jeskyně.

„Nevím o tom, že by v okolí něco podobného existovalo,“ přemýšlí majitel.

Jak často v rámci terapie včelín navštěvovat?

„Je to velmi individuální – doporučují se tři čtvrtě hodinová sezení dvakrát v týdnu. Dobře se tady odpočívá. Na chvíli se tady natáhnete a nezřídka usnete,“ usmívá se Martin Zelina.

Přírodní památku Kurovický lom o rozloze15,121 ha najdete na severozápadním okraji Vizovické vrchoviny. Kurovický lom je unikátní ekologickou lokalitou zejména z hlediska přítomnosti hranice mezi útvary jury a křídy. Ochrana se zde vztahuje také na chráněné druhy obojživelníků a plazů. zdroj: www.kurovicky-lom.cz