Sdružení na pro záchranu a obnovu Hradu Kurovice památku opravuje už od roku 2006. Letos by chtělo dokončit pětiletou práci na obnově střechy.

„Rozloha střechy je asi 450 metrů čtverečních. Už se zde použilo 200 kubíků dřeva a to není konečné číslo,“ shrnuje předseda sdružení Martin Malina a ukazuje na zbylou část střechy, která ještě na svou výměnu čeká. Nová střecha, která již pokrývá většinu hradu, je třípodlažní a jedná se o kopie renesanční střechy z roku 1634.

Práce na její výměně byly komplikované. Hned zkraje se ukázalo, že provizorní střecha z roku 1961 (postavena po požáru, pozn. redakce) je ve velmi špatném stavu a životu nebezpečnná.

„Stav byl doslova hrůzostrašný. V jednu chvíli se nám začala střecha propadat a opírat se ještě větší vahou na římsu, kde hrozilo zřízení,“ popisuje průběh prací Malina.

Podzámecká zahrada, březen 2021
V "Podzámce" to o víkendu žilo. Podívejte se

Jan Ámos Komenský

Obnovou střechy však práce na opravách hradu ani zdaleka neskončí.

„Jsou na řadě okenní a dveřní výplně. Musíme také začít sanovat venkovní omítky, dodělat interiérové části. To se týká například maleb ve druhém patře, které pochází z 16. století. Jejich stáří můžeme přesně určit podle vyobrazených erbů,“ říká o nadcházející činnosti Martin Malina. Zastavěná plocha Hradu včetně nádvoří činí 600 metrů čtverečních.

Ačkoliv je po většinu roku hrad stále jedním velkým staveništěm, probíhají zde i společenské a kulturní akce. V loňském roce se zde dokonce natáčel film o Janu Ámosi Komenském, kterého ztvárnil Alois Švehlik. V roli umělce Rembrandta mu sekundoval Igor Bareš.

„Celý štáb byl super,“ pochvaluje si spolupráci Martin Malina.

Cyklovýlet. Ilustrační foto
Kam vyrazit na výlet v Kroměříži poradí mapová aplikace


Terapie včelami

I kurovický lom má na letošek velké plány.

„Do konce roku bychom chtěli dostavět Centrum ekologické výchovy, s vyhlídkou do 19 metrů,“ říká majitel lomu Martin Zelina.

Centrum opět výrazně pomůže rozvoji lomu. V přízemí by se měla nacházet galerie zkamenělin, příběh historie lomu.

„V horním patře se bude nacházet přednášková místnost a tři pokoje na ubytování,“ popisuje budovu Zelina. Odtud pak bude výstup na zelenou střechu a pak na vyhlídku.

„Lidé si budou moci udělat představu kolik materiálu bylo z lomu od roku 1840 vytěženo. Výhled bude také na Záhlinické rybníky, Otrokovice, Hulín, Hostýnské vrchy, Kurovický hrad,“ vyjmenovává Zelina. V současnosti již stojí hrubá stavba centra ekologické výchovy.