V pořadí patnáctým kunovským králem v obnovené historii této slavnosti se stal osmiletý Patrik Libosvár. Symbolickou královskou korunu převzal v pátek od Martina Libosvára, který se stal králem v roce 2022. Skutečnost, že bývalý i nový král mají shodná příjmení, není náhoda.

Oba chlapci jsou totiž v širším slova smyslu z jedné rodiny, a když se dosluhující král Martin před dvěma lety na jízdu připravoval a pak ji celou úspěšně absolvoval, byl tím Patrik zcela okouzlen. Tehdy se rozhodl, že by chtěl být také králem.

Jak probíhala nedělní jízda s vyvoláváním? Po ranním žehnání jízdě králů před kostelem sv. Petra a Pavla vyrazila královská družina k domu králových rodičů, aby si vyžádala jejich syna Patrika za svého krále. Odtud pak jela kompletní družina před radnici na náměstí Svobody, kde za přítomnosti stovek přihlížejících požádala starostu města o povolení k jízdě.

Následovalo nezbytné vyvolávání, při kterém jednotliví členové družiny glosovali dění nejen v Kunovicích, ale i v blízkém Uherském Hradišti a okolí. Poté celá družina odebrala do ulic města, kudy projížděla až do odpoledne.

Formanské odpoledne

Jízda králů v Kunovicích nabídla třídenní program. Nedělní jízdě předcházelo například v sobotu Formanské odpoledne, při kterém se představily tři desítky párů pracovních koní z Moravy i Slovenska. V rámci slavnostního defilé městem vezly na selských vozech, žebřiňácích, bryčkách, kočárech i vagonetách hosty jízdy králů a účinkující v doprovodných programech.

Přípravy začaly už v lednu

Od poloviny letošního ledna se v Kulturním zařízení Pálenice scházely Kunovjanky, které se zapojily do výroby růžiček, poupátek a dalších prvků, kterými se zdobí koně na jízdu králů.

„Jádro pracovního týmu tvoří již dlouhá léta členky Ženského pěveckého sboru Tetičky, k nimž se postupně přidávaly další ženy, které se chtěly podílet na udržování kulturní tradice. Od pondělí do čtvrtka v odpoledních hodinách se jich denně scházelo někdy 25, jindy třeba 30, rozdělily si, která co bude dělat, a ruce jim jen hrály,“ popsal přípravy mluvčí kunovické radnice Zdeněk Kučera.

Podle Milana Staška, dlouholetého organizátora jízdy králů, bylo zdobení pro koně letos připraveno dříve než v předchozích letech. „Od loňska jsme měli připravené soupravy pro šest koní. Letos jelo celkem 22 jezdců včetně krále a jeho pážat, takže nám zbývalo nachystat růžičky, třepení, věnce, trenzy a další prvky pro šestnáct koní. V půlce února už jsme měli všechno nachystané,“ prozradil.