„V kostele se objevili hlodavci a bylo nutné provést deratizaci,“ vysvětlil včera Deníku holešovský místostarosta Rudolf Seifert.
Kromě položení návnad odborníci také místo zkontrolovali. „Je ve velice dobrém stavu. Jediný zádrhel je v tom, že krypta trochu vlhne a začala opadávat omítka,“ zhodnotil Seifert. Hrobka je pod Černou kaplí a nechal ji vybudovat František Antonín Rottal pro svou manželku a sebe. Po jeho smrti nastoupil rod Wrbnů, jehož zástupci jsou zde také pohřbeni.
„Krypta už byla jeden čas otevřená, chodívalo se do ní bočním vchodem. Ten ale poté uzavřeli,“ podotkl místostarosta. Dodal, že rakve jsou uloženy ve dvou místnostech.
„V první, do které se vchází, se nacházejí rakve Wrbnů. Ve druhé jsou uloženi Rottalové, a to zřejmě proto, že je sem Wrbnové později přestěhovali. Rakve jsou různého typu: od chudých až po bohatě zdobené. Další průzkum jsme zatím nedělali. Chceme místu zajistit pietu,“ vysvětluje místostarosta.
Památka bude podle něj otevřena ještě asi dva měsíce. V Holešově se kromě toho nachází ještě jedna krypta ta pod kostelem svaté Anny.
„Zde leží tři rakve členů řádu trinitářů. Společně s nimi zde byly uloženy dva barokní svícny se znakem Rottalů, jeden z nich ale v roce 2008 bohužel někdo ukradl,“ lituje Seifert. O to víc si město cení faktu, že při otevření hrobky v kostele Nanebevzetí Panny Marie žádná ztráta najevo nevyšla. Mezi lidmi se také dodnes často hovoří o podzemních chodbách pod městem.
„Nikdo už ale přesně neví, kudy vedou. Některé se podařilo identifikovat při rekonstrukci náměstí ve druhé polovině devadesátých let. Jedna vedla mezi farností a kostelem, další z kovárny na Holajku nebo z kostela svaté Anny do bratrského domu. Jsou ale dost porušené tím, jak se za první republiky budovala kanalizace,“ popisuje Seifert.
Podzemím prý byly také spojeny domy na náměstí. „Jeho zbytky však byly zasypány za okupace, aby se tam nemohli schovávat třeba partyzáni,“ uzavřel Seifert.