„Kraj popřel práva občanů, zastupitelů a místní samosprávy. Schválil miliardovou investici bez předložení jasných podkladů. Zařadil tento bod do programu nečekaně až v závěru zastupitelstva, takže o něm nevěděli občané ani místní samospráva, které se to významně týká a dokonce ani řada členů zastupitelstva,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Místostarosta Kroměříže Vratislav Krejčíř dodal, že nebyl důvod k tomu, aby bod nebyl řádně a dopředu zařazen do programu jednání.

„Stavba nové nemocnice se tam nedostala úmyslně. O tom musel někdo rozhodnout,“ řekl Krejčíř, který je názoru, že by se mělo takto přijaté usnesení zrušit a proces by se měl opakovat znovu.

„Jedině tak lze obnovit důvěru občanů v řádný výkon krajské samosprávy,“ doplnil Vratislav Krejčíř.

Karhan: Připravovali jsme se dva roky

Člen zastupitelstva Zlínského kraje z Holešova, Pavel Karhan, však nesouhlasí. Karhan, který je výstavbě nové nemocnice nakloněn, se jednání radních udivuje.

„Zajímalo by mě, kdo přišel s tím nápadem podat na ministerstvo podnět k prošetření postupu schvalování. Radní přece musí vědět, jak jednání zastupitelstev funguje. Rozhodnutí o výstavbě nové nemocnice není žádná novinka. Připravovali jsme se na něj dva roky,“ nechápe postoj vedení Kroměříže Pavel Karhan.

„Všechny podklady mám uložené v počítači, zabývali se tím komise, vznikl nějaký časový harmonogram,“ vysvětluje Karhan, který na vysvětlení dodává, že schválení o výstavbě nemocnice se zastupitelům na stole objevilo znovu v prosinci proto, že přišla informace ohledně stavu současné krajské nemocnice.

„Odcházejí lékaři, kteří doufali, že bude v létě výstavba schválená. A další rekonstrukce současné nemocnice v příštím roce spolkne z rozpočtu 115 milionů korun,“ objasňuje Karhan.

Rozhodnutí radních v Kroměříži naopak chápe krajská zastupitelka z Bystřice pod Hostýnem Eva Badinková.

„Zcela sdílím rozhořčení pana starosty Kroměříže Jaroslava Němce. V ten moment, kdy se bod zařadil do jednání, jsem se cítila jako podvedená. Stejně jako mnoho jiných zastupitelů. Zda byl postup v souladu se zákonem mi nepřísluší hodnotit. To je záležitost ministerstva vnitra. Ale plně rozumím kroku, který učinilo vedení kroměřížské radnice,“ dodává Eva Badinková.

Na tahu je nyní ministerstvo

Podle mluvčího ministerstva vnitra Ondřeje Krátošky se jednotlivými podněty teprve ministerstvo bude zabývat.

„K zaslání podkladů a vyjádření byla Zlínskému kraji poskytnuta lhůta do 10. ledna 2020. Následně, po doručení příslušných podkladů od Zlínského kraje, Ministerstvo vnitra – odbor veřejné správy, dozoru a kontroly – věc posoudí z hlediska dodržení příslušných ustanovení zákona o krajích a související judikatury,“ uvedl Krátoška.