„Podle informací, které mám, ale nic nestojí v cestě tomu, aby mohl být naplněn zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a kroměřížský zámek byl vrácen původnímu vlastníkovi, což je olomoucké arcibiskupství," řekl v minulých dnech v České televizi ministr kultury Daniel Herman.

Památka zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO patřila arcibiskupství společně se zahradami až do roku 1948, zámek totiž sloužil jako administrativní a reprezentační sídlo olomouckých biskupů.

„Představuje významnou součást kulturního a historického dědictví arcidiecéze. Nyní by mohl mít opět stejného vlastníka jako jeho inventář, který olomouckému arcibiskupství nikdy nepřestal patřit," konstatoval mluvčí této církevní instituce Jiří Gračka.

Znovu také ujistili, že turisté ani místní návštěvníci zámku se nemusejí ničeho obávat, podle arcibiskupství se totiž změnou vlastníka pro ně nic nezmění. Vydání zámku by nemělo narušit ani dosavadní spolupráci s Národním památkovým ústavem, který zámek spravuje nyní.

„Arcibiskupství naopak předpokládá, že památkový ústav bude objekty nadále spravovat a současná spolupráce bude úspěšně pokračovat," ujistil olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Zda budou církvi vydány také Květná a Podzámecká zahrada, to zatím stále není jasné. Národní památkový ústav (NPÚ) žádost stále zkoumá. V Květné zahradě byla totiž před nedávnem ukončena rozsáhlá rekonstrukce, která byla financována z dotace Evropské unie.

Část peněz byla investována i do zahrady Podzámecké, kde zase vyrostlo nové zahradnické centrum. A právě nové stavby vydání památek církvi nejspíš zkomplikují.

„Využití dotací z evropských finančních mechanismů netvoří překážku pro případné vydání. Tou jsou ovšem novostavby, které se dle zákona společně s pozemky, na nichž se nacházejí, nevydávají," upozornila Simona Juračková z NPÚ.

Posuzování výzvy k vydání nemovitostí v Kroměříži zatím podle ní nebylo dokončeno. „Výzvu a další dodané a dohledané dokumenty posuzuje jak právní oddělení Národního památkového ústavu, tak externí právní kancelář," uzavřela Juračková.

Jaký je váš názor? Diskutujte pod článkem!