„Ale studenti mi říkali, abych do toho šel a zkusil to. Že to pro mě bude alespoň zkušenost,“ vzpomíná Motyčka.

Studenti nakonec svého kantora přesvědčili. Nedalo mu to, vyplnil všechny podklady a poslal email zpět organizátorům.

„Tím to pro mě skončilo. Dál jsem se tím nezabýval,“ doplňuje Pavel Motyčka.

Jenže přišla nejprve zpráva o tom, že byl vybrán do semifinále mezi 32 nejlepších učitelů z celé České republiky a pak informace o jeho účasti v samotném finále. Toho se účastní 11 nejlepších učitelů letošního ročníku. Pavel Motyčka je přitom jediným zástupcem za Zlínský kraj.

Šanci na vítězství si nepřipouští

Doposud nemá od poroty zpětnou vazbu, proč byl právě on zvolen do nejlepší jedenáctky.

„Když jsem úplně na začátku vyplňoval všechny požadované podklady, byla to alespoň jistá forma sebereflexe. Mohl jsem se zastavit a zapřemýšlet, co všechno dělám. A jak to dělám. Ať už se jedná o etickou výchovu, studentský majáles, práci pro děti až po způsob výuky,“ vypráví Pavel Motyčka.

Styl výuky mírně pozměnil po svém návratu z výkonu funkce místostarosty města Kroměříže v minulém volebním období.

„Snažím se vést diskusi, probírat teze, vytvářet nějaké projekty, zpracováváme určité věci. Chci, aby studenti projevovali vlastní názor. Myslím, že je to takový základ demokracie,“ vysvětluje Pavel Motyčka.

Jakub Štěpán
Dopředu mě žene každý, který mi fandí, říká karatista Jakub Štěpán

I jeho přístup ke studentům bude porota hodnotit. Do poroty zasedl například hlavní školní inspektor nebo významný vysokoškolský pedagog Josef Valenta.

„Global Teacher Prize nazývají honosně Nobelovka pro učitele. Je to řečeno s nadsázkou. Pravdou je, že s oceněním je spojena také finanční odměna ve výši jeden milion dolarů,“ odkrývá informace o soutěži Pavel Motyčka.

„Šance na vítězství si nedávám. Ale už jen samotná nominace mě potěšila,“ říká kantor, který nemá vůbec tušení, kdo by jej mohl do soutěže přihlásit. Pedagog také doufá, že mu účast v Global Teacher Prize pomůže v rozvoji.

„Už nám finalistům přišla přihláška do nějakého mezinárodního panelu. A věřím, že nezůstane u té jediné. Pokud to pro mě bude mít možnost sebevzdělávání, mohu říct, že mi účast byla něčím prospěšná,“ míní učitel.

Vyhlášení vítěze za Českou republiku proběhne 11. června. Vítěz postupuje do celosvětového kola. Na rozdíl od českého ocenění Zlatý Ámos, zde rozhoduje odborná porota na základě podkladů. Nikoliv hlasování. Celkem se v loňském roce do soutěže celosvětově přihlásilo na 12 000 učitelů ze 140 zemí. Vítěz minulého ročníku Tomáš Chrobák se pak probojoval mezi 50 nejlepších na světě.

První den jahodové sezóny v Jahodárně Holešov.
Rychle na jahody, než bude pozdě

Global Teacher Prize Czech Republic je odborná cena pro pedagogy působící na základních a středních školách v České republice. Sleduje odbornost pedagogů, individuální přístup k žákům, vytváření a používání inovativních učebních metod a zapojení učitelů do mimoškolních aktivit a odborné komunity. Zdroj: gtpcr.cz