"Toto město jsme si zvolili proto, že se tu konávaly první slety. Je to také nádherné město a máme tu výborné podmínky. Naše jednota tu opravdu nemá moc členů. Funguje při Arcibiskupském gymnáziu, ale i tak je tu skvělá spolupráce s tamním ředitelem, což byl i jeden z důvodů, proč jsme si vybrali Kroměříž,“ vysvětlil generální ředitel Orla Ladislav Kotík.

Uplynulé oslavy, které zahájili ve čtvrtek večer divadelním představením a ukončili v neděli dopoledne mší na Svatém Hostýně, si chválí. „Vydařily se. Spokojeni jsme také s účastí lidí,“ zhodnotil Kotík. Největším lákadlem bylo vystoupení Marty Kubišové a kapely Čechomor. „Celkové náklady na oslavy byly asi přes milion korun. Všechno jsme financovali z našich zdrojů či dotací,“ podotkl Kotík.

Do Kroměříže na oslavy přijela například členka Orla, čtyřiasedmdesá­tiletá Marie Kubešová.

„Jsem z organizace v Českých Budějovicích, kde funguje už asi osm let. Máme přes dvě stě členů, různé oddíly. Vstoupila jsem tam proto, že jsem jednotu znala už před totalitním režimem. Tehdy jsem byla dítě a byly tam i rodiče, tak jsem věděla, oč jde,“ svěřila se Kubešová. „Nyní máme dvakrát týdně pravidelné cvičení, jednou je to jóga, podruhé gymnastika,“ dodala důchodkyně.

Připomenutí výročí Orla si užili i náhodní turisté. „Byli jsme tu poblíž na dovolené, tak jsme se sem stavili. Podívali jsme se, jak se hrají kuželky nebo jsme si vyzkoušeli dance aerobik,“ uzavřela Alena Dvořáková z Blažovic.