Kroměříž – Necelá třicítka nejrůznějších organizací se původně měla podílet na Dni dětí, který se uplynulou sobotu konal v Kroměříži. Počasí jim však nepřálo, a tak jen zhruba polovička z nich dostala příležitost bavit malé i větší školáky na tradiční akci.

Vydatný déšť se však nepodepsal jen na programové nabídce, ale také na místě konání. Namísto kroměřížského letiště se akce konala v prostorách zimního stadionu. I tak se ale dítka vyřádila.

Například zdolat všechna stanoviště lanového centra nebylo nic pro slabé nátury.

„Zvládl jsem vyšplhat až nahoru. Než jsem tam ale byl a podíval se dolů, udělalo se mi trošku špatně. Nakonec jsem se ale dokopal k tomu, abych to dokončil. Říkal jsem si, že když už jsem tady, tak to prostě dám až úplně navrch,“ zhodnotil svůj výkon devítiletý Šimon Sukup krátce poté, co ze sebe shodil bezpečnostní jištění a helmu.

Absolvoval totiž jednu z nejtěžších lanových atrakcí, která sahala takřka ke stropu zimního stadionu.

„Říkal jsem si v polovičce, že to nezvládnu, ale nakonec jsem se vyhoupl a prostě šel dál,“ dodal chlapec, jehož výstupu přihlížel i táta. „Já bych po tom šplhat nemohl, trošku mě bolí záda,“ řekl s úsměvem Marek Sukup.

U sousedního stanoviště zdolal úspěšně síť zase pětiletý Vítek.

„Bylo to lehké, ale mnohem více se mi líbilo šplhat po pneumatikách,“ pochvaloval si předškolák v doprovodu své maminky Ivany Novákové z Kroměříže.

„Je škoda, že nevyšlo počasí, Den dětí se mohl konat venku. Ale i tak je tu pro děti dost zajímavých atrakcí, které si mohou vyzkoušet,“ zhodnotila Nováková.

Kromě lanového centra, které mělo v režii Občanské sdružení Jaspis, nabízeli mimo jiné Biskupští manové možnost vyzkoušet si šerm, Mateřské centrum Klubíčko lákalo na chůzi na chůdách, u stanoviště Hokejového klubu si zájemci mohli zahrát hokej, od Říše loutek odcházely děti zase s ručně vyrobenými maňásky. Během dvou hodin jich tam vytvořily více než stovku.

„Odhadem přišlo na Den dětí patnáct set až dva tisíce lidí. Oproti minulým ročníkům to moc není. Kdyby bylo pěkné počasí a akce se konala na letišti, účast by byla mnohem vyšší. Sešlo se tam v minulosti pět až sedm tisíc návštěvníků,“ řekla za organizátory Alena Bisahová z Domu kultury Kroměříž.