Nainstalován byl v roce 2009. Od té doby v něm lékaři objevili dvě odložená miminka – holčičky. V roce 2013 Pavlu a o dva roky později Moniku. Mluvčí Kroměřížské nemocnice, a.s. Egon Havrlant vysvětluje jak babybox funguje.

„Schránka je umístěna na venkovním plášti budovy a je přístupná zvenčí,“ říká Havrlant. V případě kroměřížské nemocnice je schránka umístěna na ulici Havlíčkova v budově L, kde se mimo jiné nachází URL či transfuzní a hematologické oddělení.

„Při vložení dítěte se aktivuje senzor a dvířka se samočinně zavřou. Vnitřní prostor je klimatizovaný, babybox je navíc opatřen náhradním zdrojem energie a napojen mnohonásobně jištěnou signalizací na stálou službu a na mobilní telefony. Personál pak schránku obsluhuje z vnitřních prostor budovy. O zdraví a bezpečí dítěte je postaráno,“ uvádí Egon Havrlant.

Ať jsou názory na nutnost babyboxů jakékoliv, po celém území České republiky jej od doby vybudování prvního z nich, využilo 179 matek. Z toho pětkrát na území kraje. Mimo Kroměřížskou nemocnici se našly dvě děti (Věra a Gabriela) v Krajské nemocnici T. Bati, a.s. ve Zlíně a jedno dítě ve Valašském Meziříčí (Antonie).

Stromy na turistické trase Podhradní Lhota - Tesák mohou být nebezpečné.
Stromy jsou pro turisty hrozbou. Kvůli suchu slábnou a mohou se lámat