Na podnět sdružení by dárci krve neměli v době od 9. do 30. června chodit k odběrům. Jeho členové vyzývají k této formě protestu proto, že nesouhlasí s podobou reformy zdravotnictví ministra Tomáše Julínka a dožadují se jejího změkčení.

Pokles zájmu o dárcovství v kroměřížské nemocnici nezaznamenali. „Nemůžu říct, že chodí méně dárců. Dnes jich tady bylo třicet pět, což je dokonce více, než je obvyklé,“ zhodnotila situaci primářka transfuzního oddělení kroměřížské nemocnice Zdeňka Hřebačková.

Podpořit snahu Sdružení dárců krve se nechystá ani Klub dárců krve Kroměřížska. „Nehodláme měnit svoje stanovy. V těch stojí, že darujeme krev kvůli záchraně života,“ řekl předseda klubu dárců Josef Čech. Podle něj také není vhodné cokoliv vymáhat podobnou cestou.

S tím souhlasí i Hřebačková. „Myslím si, že protestovat touto formou je naprosto nevhodné. Jediný, kdo to vždycky odnese, je pacient,“ dodala primářka.

Kroměřížská nemocnice má krve zatím dostatek. Hřebačková je přesvědčená o tom, že kdyby nakonec k nějakým problémům skutečně došlo, transfuzní stanice by je zvládly. A to například formou vzájemné výpomoci.

Tereza Verbíková