Děsivé záběry ohromily lidi v celém světě, Česko a Kroměřížsko pochopitelně nevyjímaje. Není tedy divu, že někteří šéfové regionálních radnic už začínají přemýšlet o formě pomoci.

„Zatím jsme o tom se zastupiteli nejednali, ale zvažujeme, zda vyhlásit sbírku či se do nějaké zapojit ,“ řekl v pondělí pro Deník například chropyňský starosta Jaroslav Hloušek.

O formě pomoci hodlají v následujících dnech přemýšlet i v Bystřici pod Hostýnem.

„Zatím jsme o tom nemluvili, ale budu to iniciovat na radě. Předpokládáme však, že se tomuto tématu budou věnovat větší organizace, které mají s humanitární pomocí zkušenosti, například charita či Adra. Bylo by to ideální i pro nás, co se týče zapojení se do sbírky,“ plánuje tamní starosta Zdeněk Pánek.

V Kroměříži by návrh na pomoc poničenému Japonsku mohl padnout na nejbližším zastupitelstvu. „Zatím jsme o tom neuvažovali, ale je to zajímavý podnět. Za sebe mohu říci, že události v Japonsku jsou opravdovou tragédií. Situace ale z pohledů tamních úřadů není ještě pořádně zmapovaná,“ konstatoval za kroměřížskou radnici Marek Šindler.

Ve Kvasicích či Pravčicích, tedy obcích, které se v minulosti potýkaly s lokálními povodněmi, prozatím o formě pomoci nepřemýšlejí.

„I když je hrozné, co se tam stalo, není to jednoduché a sám rozhodnout nemůžu,“ podotkl pravčický starosta Jaroslav Šašek.

Smíšené pocity má z japonské katastrofy starosta Kvasic Lubomír Musil.

„Vždycky jsme reagovali na povodně v Česku, v nynějším mezinárodním případě ale na zastupitele tlačit nebudu. Máme svých problémů s vybudováním zdejších protipovodňových opatření až nad hlavu,“ vysvětlil Musil s tím, že obec proto nyní potřebuje každou korunu.

Pomocnou ruku Japonsku už podala Charita ČR. Ze svého krizového fondu totiž uvolnila částku sto padesát tisíc korun.

Zřídila také konto u České spořitelny, jeho číslo je 55660022/0800, variabilní symbol 135.

„Sbírka oblečení a jiných materiálů by byla zbytečná, poničená země potřebuje jedině peníze,“ řekla už v pondělí Deníku ředitelka Oblastní charity Kroměříž Anna Valachová.