Podle informací hygienické stanice nebyl letos na Kroměřížsku na rozdíl od jiných regionů prozatím žádný případ žloutenky zaznamenán. Rodiče však přesto mají občas obavy.

„Své děti jsem sice očkovat nenechala, přiznám se ale, že ze žloutenky mám trošku obavy. Ve škole ale mají na záchodech vodu s chloraminem, takže alespoň nějaká dezinfekce tam je,“ říká například maminka Jana Masařová z Vlkoše.

Ohroženi hepatitidou jsou podle hulínské lékařky pro děti a dorost Vítězslavy Kubánkové nejvíce předškoláci a malé děti. „Ty totiž ze všech nejméně dodržují hygienické návyky,“ upozornila lékařka. Ve své ordinaci už i zaznamenala zvýšený zájem o očkovací vakcíny.

„Opravdu chodí častěji. Během uplynulého měsíce tu byla asi dvacítka zájemců. Případ hepatitidy jsme tu neměli, ale objevilo se v ordinaci pár pacientů, kteří se necítili dobře a měli obavy právě ze žloutenky. Naštěstí se nepotvrdila,“ dodala Kubánková.

Zvýšený zájem o vakcíny potvrdila i další, pro změnu bystřická dětská lékařka Hana Svobodová. „Vakcíny už ale nemáme. Když se rozšířily informace o epidemii žloutenky, lidé se o očkování začali hodně zajímat,“ konstatovala Svobodová.

Všechna školská zařízení na Kroměřížsku upozornilo na možnost šíření hepatitidy prostřednictvím krajského úřadu i ministerstvo zdravotnictví.

„Poslali nám někdy v polovině září e–mailem informace o žloutence a zásady dodržování hygieny,“ potvrdila třeba ředitelka chropyňské mateřské školy Magdaléna Ratůzná.

Na hygienické návyky tam prý děti upozorňují, stejně tak se zaměřili na častější úklid. „Hlídáme, aby si umývaly dobře ruce, i mezi prsty. Máme tu i jednu holčičku, která pořád říká: Brrr, žloutenku nechci. Takže i děti se snaží hygienu dodržovat,“ popsala s úsměvem Ratůzná.

Ačkoliv dokáže žloutenka pořádně znepříjemnit život a nejde tedy o právě veselé téma, některé komentáře dětí umí vykouzlit úsměv na tváři i zkušeným pracovníkům mateřinek.

„Některé jsou už z domu vycvičené, že si musejí umývat ruce. Upozorňují i své kamarády či nás, že si někdo neumyl ruce, a tudíž zežloutne,“ líčí pobaveně ředitelka Mateřské školy Vážany Věra Kopačková.

Na nepoctivce pak někdy pomyslně přitvrdí i jejich učitelky. „Zeptáme se jich, zda chtějí chytit tu zákeřnou nemoc a děti se hned vrátí umýt si ruce mýdlem,“ dodala Kopačková. Obdobně postupují například i v Mateřské škole Kvasice, kde navíc tamní děti motivují i prostřednictvím pohádek.

„Nabádáme je ke zvýšené osobní hygieně, používáme k tomu i maňásky či tu máme k dispozici omalovánky s touto tematikou. Co se týče úklidu, tak na ten jsme se také hodně zaměřili. Dezinfekčními přípravky ošetřujeme hračky, stolečky nebo i židličky,“ vyjmenovala opatření ředitelka kvasické mateřinky Hana Soukupová.