Patnáct metrů vysoká dřevěná rozhledna Zdenička se nachází na nejvyšším bodě areálu Grunt Galatík v Těšánkách – ve výšce 305 metrů nad mořem. Rozhledna byla pojmenována jménem matky majitele areálu Zdeňce Galatíkové, která s velkým zájmem stavbu sledovala, ale zemřela před jejím dokončením.

Za příznivého počasí je volně přístupná. Ze zastřešené plošiny, na kterou vede 47 schodů, nabízí jedinečný výhled na Chřiby, Hostýnské vrchy, ale i Kroměříž.

Orel stepní na Kroměřížsku.
Ornitologové pozorovali na Moravě v uplynulých dnech tři vzácné ptačí druhy

Rozhlednu nechala vybudovat místní akční skupina Hříběcí hory, a to v rámci projektu „Po formanských cestách“. Projekt zahrnoval také vytyčení 150 kilometrů dlouhé hipostezky, včetně nových odpočívek a úvazišť. Hipostezka byla otevřena na podzim roku 2011, rozhledna Zdenička pak v březnu 2012.

Kudy na rozhlednu?

Možností je hned několik. Výletníci, kteří přijedou autem, mohou zaparkovat u Koláčkova mlýna a vydat se k rozhledně po naučné stezce Těšánky, na které je i několik odpočívadel. Z této trasy mohou také odbočit k rozhledně Lebedov. Ze silnice k rozhledně Zdenička je to zhruba 1,8 kilometru.

Další možností je vydat se na rozhlednu od Gruntu Galatík. Konkrétně okolo repliky vodního mlýna. Rybníček lze obejít zleva i zprava a pak do prudšího kopce. Na kopečku pak doleva. Tato trasa měří asi dva kilometry.

Polyfunkční dům v Havlíčkově ulici v Kroměříži byl v pátek 1. září 2023 slavnostně otevřen.
Nové byty v Havlíčkově ulici? Kroměříž mění kritéria pro jejich přidělování

Pozvolné stoupání nabízí cesta ze Zdounek, odkud je třeba zamířit směr Zborovice a následně odbočit na Troubky. Poté však neodbočujeme po silnici do vesnice, ale jdeme rovně po prašné cestě až kousek pod rozhlednu. Tato trasa z centra Zdounek je dlouhá zhruba čtyři kilometry.

ROZHLEDNA ZDENIČKA

poloha: 49°13‘1‘‘ N, 17°16‘57‘‘ E
nadmořská výška: 305 m n.m.
výška: 15 metrů
počet podlaží: 4
počet schodů: 47
datum otevření: 17. března 2012