„Přímo v Kroměříži mohou senioři studovat Univerzitu třetího věku a kromě toho i podobně zaměřenou akademii a ještě navíc hudební akademii,“ vysvětlila Petra Vymětalová z Kroměřížské knihovny. Právě tato instituce studium organizuje.
„S univerzitou třetího věku jsme začínali ve školním roce 2006, kdy jsme navázali spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a otevřeli jeden společensko – vědní studijní obor. Absolvovalo jej asi pětadvacet studentů,“ vzpomíná Vymětalová.
V současné době tedy běží druhý ročník, který už nabízí obory dva. Společensko – vědní a právní. Přihlásily se do nich čtyři desítky studentů ve věku od jedenapadesáti do osmdesáti let, dvouleté studium je vyjde na dva tisíce korun.
„Na začátku není nutné projít přijímacím řízením, ale na konci každého semestru studenti musí udělat závěrečnou práci a po skončení studia získají osvědčení o absolvování univerzity,“ dodala Vymětalová.
Podobnou možnost nabízí také Akademie třetího věku. To je levnější a snazší varianta.
„Akademie nabízí jednou měsíčně přednášku na předem dané téma, je jich celkem deset a lidé nemusí zpracovávat žádnou závěrečnou práci,“ vysvětlila Vymětalová.
Na stejném principu funguje Akademie třetího věku také v Hulíně, tam je ovšem zcela zdarma.
„Byla jsem ochotná dojíždět do Kroměříže, ale než jsem se rozhodla, naskytla se stejná možnost studia i v Hulíně,“ prozradila jedna z účastnic Jindřiška Zlámalová.
Podle ní je nutné mozek stále trénovat.
„Ve stáří člověk hodně rychle zapomíná. Celý život jsem pracovala ve spořitelně a tam byl mozek zvyklý fungovat. Příští rok mi bude sedmdesát a jsem moc ráda, že mám možnost se stále dozvídat něco nového,“ uzavřela Zlámalová.
Plán přednášek si sestavili na začátku sami studenti.
„Na první schůzce jsme se dohodli o jaké obory a informace mají zájem a z toho jsme vycházeli,“ vysvětlila Jiřina Floriánová ze sociálního odboru Hulínské radnice.