A nezvyklá situace se už během noci a pak v ranní špičce změnila v dopravní kalamitu málokdy vídaných rozměrů.

Úplnou uzavírkou musely být opatřeny dva úseky v regionu: na silnici ze Zdounek na Bunč už v pondělí uvízla vozidla a bránila průjezdu, po dohodě s policií byla tedy silnice uzavřena.

„Na dálnici D1 se vyskytuje námraza a řidiči by měli s mimořádnou opatrností počítat s kluzkou vozovkou," hlásil pak ráno mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Další uzavírku dispečer silničářů nařídil na silnici do Sulimova ve směru od Kvasic. „Úsek byl od nočních hodin neprůjezdný kvůli spadlým stromům a větvím," informoval mluvčí.

SLEDOVALI JSTE S NÁMI: Jak region zvládal první sníh a led 2. prosince

Přímo v Kroměříži byla podle vedoucího odboru služeb Lamberta Hanzala v terénu veškerá údržbová technika. S menšími či většími obtížemi byly nakonec ve městě sjízdné všechny komunikace zahrnuté v plánu zimní údržby.

„Lidé ale musejí dbát zvýšenou pozornost i při pohybu na chodnících, velmi nebezpečné jsou také padající namrzlé větve stromů," upozornil vedoucí.

Kroměřížská MHD byla plně v provozu a navzdory počasí se nepotýkala s většími problémy, ty naopak potkaly dálkovou dopravu.

Ledovka totiž na některých místech zkomplikovala dopravu natolik, že například autobusy společnosti Krodos bus do řady obcí nedojely.

„V pondělí jsme měli problémy na Koryčansku, v Němčicích, na Dřínově, Rusavě a u Slavkova pod Hostýnem. Dnes nebyla vůbec sjízdná cesta na Bystřicku a Morkovicku. Třeba do Dřínova jsme se vůbec nedostali," řekl Deníku v úterý odpoledne náměstek ředitele Vladimír Dostál.

Situace se příliš nezlepšila ani později. Autobusy sice začaly bez větších potížích jezdit na hlavních tazích, do některých obcí byl ale dojezd kvůli ledovce stále nemožný.

„Byly výpadky i na železnici, takže jsme se snažili umožnit dopravu, jak to šlo: kam nás ale ledovka nepustila, jsme se bohužel zkrátka nedostali," dodal Vladimír Dostál.

Lidé, kteří chtějí cestovat autobusem, by podle něj pro jistotu měli volat na dispečink a informovat se, jaká je situace v místě jejich bydliště a zda tam autobusy jezdí.

„Samozřejmě jsme ve spojení se Správou a údržbou silnic a kudy projede jejich technika, tam pak vyjedeme. Nemůžeme ale riskovat životy cestujících ani řidičů. Doufám, že počasí ve středu povolí a nebude tak krizová situace," dodal náměstek ředitele společnosti Krodos bus.

Obrovské problémy zažili během mrazivé kalamity lidé ve Střílkách. Od pondělních sedmi hodin večer totiž byla celá obec bez elektřiny. Lidé se tak museli obejít bez světla a případně elektrického topení celou noc.

Výpadek proudu způsobený zamrzlými stromy spadanými na elektrické vedení omezil také provoz tamní Základní a mateřské školy. „Elektřina nešla už od pondělního večera a museli jsme zavřít," potvrdila ředitelka Ludmila Ludvová. V provozu nemohla být školní jídelna a především topení.

„Byli jsme bez proudu opravdu dlouho. Všichni kantoři se ráno ve škole sešli, ale kvůli dlouhé době bez proudu byla ve škole opravdu velká zima. Museli jsme tedy obvolat všechny rodiče přespolních, aby děti do školy neposílali," podotkla ředitelka.

Problém byl také s dojížděním, někteří řidiči nemohli ani vyjet od domu.

„Bylo to dnes docela veselé. Alarm v celé škole nám houkal, naštěstí se ho povedlo panu školníkovi zastavit. Máme tady všechno jako v ledové pohádce," odlehčila jinak perné chvíle ředitelka s tím, že školu museli v úterý kvůli výpadku uzavřít také v nedalekých Koryčanech.

Zcela bez proudu byla od pondělních sedmi hodin večer také benzínová čerpací stanice Motrans, která stojí na hlavním tahu silnice I/50 u Střílek. Počítače, kasa, ale i ostatní zařízení poháněné elektřinou byly rázem nepoužitelné.

„Nemáme elektřinu, jsme mimo provoz. Nefunguje jak čerpací stanice, tak bistro, objekt pouze hlídáme. Podle informací, které máme, měl být proud zapojen už ve dvanáct hodin, nyní máme zprávu, že to bude do večera," krčil odpoledne rameny majitel stanice Miloslav Robotka.

Energetici nakonec proud zprovoznili zhruba po jednadvaceti hodinách, mezi postiženými ulicemi byla například Nová, kde se mimo provoz ocitlo kadeřnictví, obchod, ale i tři bytovky a další rodinné domy. Tamní obchod otevíral až ve tři hodiny, kdy elektřina opět začala do sítě proudit.

Výpadek elektřiny přímo v Kroměříži pro změnu načas ochromil výrobu ve firmě Plastika. Pondělní odpolední směna byla po deváté hodině, kdy přestal jít proud, propuštěna domů, noční směna ani nenastoupila. Elektřina byla nahozena asi po dvou hodinách. V úterý ráno však výpadek způsobil komplikace.

„Ráno jsme se pokusili normálně fungovat. Problém byl se stroji, které bylo třeba znovu nastartovat, stejně tak bylo třeba uvést do provozu počítače, které bez proudu nefungovaly," informovala manažerka provozu Renata Pudelková. Během dne se výroba opět vrátila do normálního stavu.

Žádné zvláštní omezení si ledovka nevyžádala v provozu kroměřížské pekárny AVOS. Už v noci na úterý vedení firmy vědělo, že částečný výpadek energie v Kroměříži se netýká Kotojedské ulice, kde má společnost sídlo. Výroba tedy podle mluvčí pekárny Martiny Belatkové v ohrožení nebyla.

„Co se týká rozvozu, měli jsme posílené linky, ale nebylo to potřeba. Řidiči přijeli maximálně s desetiminutovým zpožděním. Vzhledem k tomu, že se rozváží kolem čtvrté hodiny ranní, tak vlastně nikdo nic nepoznal. Zachránilo nás to, že byl na silnicích poprašek sněhu a řidičům se tak situace zvládala lépe, než například v pondělí během dne, kdy jezdili na náledí," vysvětlila mluvčí.

Odpolední závozy pak nejsou nijak zvlášť silné a je na ně i víc času, dalo se to tedy zvládnout. „Nebylo to pro řidiče samozřejmě jednoduché, jezdili pomaleji a o to později pak šli spát. Vzhledem k tomu, že mají režim nastavený jinak než ostatní smrtelníci, bylo to pro ně nepříjemné. Ani včerejší zásobování tedy nebylo nijak zvlášť ohroženo," dodala Martina Belatková.

Naopak složité chvíle zažili už v pondělí navečer kvůli ledovce řidiči v Hulíně: zamrzly tam totiž závory hned na dvou železničních přejezdech a například ty na začátku města ve směru na Kroměříž zůstaly napůl spuštěny.

„Autobus poctivě čekal, všichni ostatní ale závoru objížděli," popsala Deníku jednačtyřicetiletá čtenářka z Kroměříže, která situaci zažila na vlastní kůži.

Další problém pak nastal na přejezdu u bývalé drůbežárny. „Závory se spustily a přejel jeden vlak. Asi po deseti minutách se v uvozovkách řítil asi dvacetikilometrovou rychlostí další, jiskry mu létaly od drátů jako ohňostroj," vylíčila žena s úsměvem.

Závory se pak ale už zpátky nezvedly a řidička musela něškolik minut čekat, až jí nakonec spolujezdci z vozu závory ručně nadzvedli, aby mohla projet.

Během celého pondělka přijali policisté na Kroměřížsku oznámení, která se týkala bezmála tří desítek nehod.

Ledovka způsobila problémy řidičům napříč regionem. Jedno z aut skončilo v pondělí v příkopu například u Střílek.

„Jednalo se především o havárie jednotlivých vozidel, ojediněle se vyskytly také střety automobilů. Mnozí řidiči k menším kolizím přítomnost policie nepožadovali, i přesto řešili dopravní policisté během dne víc než desítku nehod," informovala kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Několik událostí se týkalo Kroměříže, další pak rychlostní komunikace R55, Roštění, Kostelan, Trávníku či Střížovic. „Na silničním tahu I/50 ve Střílkách pak došlo v pondělí dopoledne během deseti minut hned ke třem událostem," upozornila policejní mluvčí.

Na namrzlé silnicï tam dostal smyk řidič osobního auta Citroën Berlingo a havaroval v příkopu, o pět minut později do havarovaného auta narazil řidič nákladního auta s návěsem, který taktéž dostal smyk. „Po dalších pěti minutách kousek od nich havaroval řidič ve voze VW Passat," dodala mluvčí.

Téměř všechny pondělní události se naštěstí obešly bez zranění, pouze v Kroměříži se při pádu z kola lehce zranil cyklista a lehčí zranění utrpěl při nehodě také spolujezdec v osobním autě na rychlostní komunikaci R55. V noci ani v úterý ráno už dopravní policisté k žádným kolizím vyjíždět nemuseli.

Také celý úterní den mráz způsoboval obrovské problémy na železnici. Přímo v Kroměříži sice odpoledne žádný z vlaků neměl výraznější zpoždění, v Hulíně ale způsobilo počasí řadu komplikací: například rychlík do Prahy číslo 884 byl dokonce úplně zrušen.

Co se týče silnic, podle mluvčího kroměřížské radnice byly veškeré vozovky na území okresu od 12.30 hodin sjízdné. „Zprovozněny byly i dříve uzavřené vozovky ze Zdounek na Bunč a silnice do Sulimova ve směru od Kvasic," uzavřel Pavel Zrna.