„Občané si koupí jednu jízdenku, kterou budou moci použít na cestování vlakem, linkovým meziměstským autobusem a také na jízdu městskou hromadnou dopravou v Kroměříži,“ popsal systém starosta Tomáš Opatrný, který s náměstkem hejtmana Zlínského kraje Radkem Doleželem ve středu 27. března podepsal deklaraci o spolupráci při integraci veřejné dopravy.

Ilustrační foto
Zlínský kraj má nové jízdní řády. Co všechno se od 3. března změní?

Podle Doležela bude zapojení MHD v Kroměříži do integrované dopravy kraje pro cestující přínosem.

„Díky sjednocení tarifů a plateb bude pro občany cestování po Zlínském kraji přehlednější. Nebudou si také muset pořizovat více jízdních dokladů v podobě předplacených či slevových karet, jako tomu je doposud, neboť dopravci si budou jízdní doklady navzájem uznávat,“ uvedl Doležel.

Náměstek hejtmana Zlínského kraje Radek Doležel a starosta Kroměříže Tomáš Opatrný podepisují deklaraci o spolupráci při integraci veřejné dopravy; 27. března 2024.Náměstek hejtmana Zlínského kraje Radek Doležel a starosta Kroměříže Tomáš Opatrný podepisují deklaraci o spolupráci při integraci veřejné dopravy; 27. března 2024.Zdroj: Deník/Dominik Pohludka

Podpis deklarace je prvním krokem, přesné podmínky i termín zapojení MHD Kroměříž do krajské integrované dopravy bude předmětem dalšího jednání představitelů města a hejtmanství. „Reálně by k plnohodnotné integraci mohlo dojít od 1. ledna příštího roku,“ sdělil Doležel.

Dva nové autobusy kombinují elektřinu a naftu

Kroměřížská MHD ve středu také veřejnosti představila dva nové autobusy značky MAN.

Kroměřížské technické služby (KTS), které MHD ve městě provozují, obě vozidla stála dohromady asi 11,7 milionu korun. Autobusy značky MAN jsou hybridní, kombinují pohon na naftu a elektřinu.

„V letech 2021 a 2022 jsme již dva hybridní autobusy pořídili. Ukázalo se, že jejich provoz je ekonomicky nejvýhodnější. Navíc jsou šetrné k životnímu prostředí,“ uvedl místostarosta Karel Holík, který je jednatelem KTS.

Rekonstrukci nutně potřebuje i zchátralá střecha budovy plaveckého bazénu.
Výměna oken či rekonstrukce střechy. Kroměříž chystá další etapu opravy bazénu

Autobusy mají hybridní jednotku s elektromotorem, který pomáhá spalovacímu motoru při rozjezdu. Elektromotor zároveň plní funkci startéru, kterou lze využít hlavně na zastávkách. Elektřinu elektromotor vyrábí při brzdění.

„Nová vozidla MAN jsou vybavená celovozovou klimatizací, což cestující ocení v letních měsících. Autobus má 31 míst k sezení a prostor pro invalidní vozík nebo dětský kočárek. Vůz je také vybaven kamerovým systémem pro zvýšení bezpečnosti cestujících i řidiče a pro eliminaci vandalismu. Nechybí ani USB zásuvky pro nabíjení mobilních telefonů nebo tabletů a informační LED panely pro cestující,“ dodal místostarosta Jan Hebnar, který je také jednatelem KTS.

Polyfunkční dům v Havlíčkově ulici v Kroměříži byl v pátek 1. září 2023 slavnostně otevřen.
Půl roku od otevření nových městských bytů v Havlíčkově ulici. Jaký je zájem?

MHD ve městě nyní kromě nových dvou hybridních vozidel MAN budou zajišťovat dva zmíněné hybridní autobusy značky Volvo, tři autobusy Iveco s pohonem na stlačený zemní plyn pořízené v letech 2017 a 2018 a čtyři vozidla Volvo jezdící na naftu, která jsou stará téměř 20 let.

Podle ředitele KTS Mariana Vítka je ekologická zátěž vozidel na CNG srovnatelná s naftovými motory emisní normy EURO 6. Nevýhodou CNG je dlouhá doba tankování a špatná dostupnost čerpacích stanic.

Restaurace Nová Bohemia v Kroměříži.
Kam na smažák v Kroměříži? Vybrali jsme TOP 5 podniků ve městě

Obměna autobusů kroměřížské MHD by měla i v dalších letech pokračovat. „Chtěli bychom postupně přecházet na vozidla s pohonem na elektřinu, přestože jejich cena nyní výrazně převyšuje náklady na pořízení hybridních autobusů. Na pořízení těchto autobusů a na vybudování dobíjecí stanice bychom rádi čerpali dotace,“ shodli se jednatelé KTS Holík a Hebnar.

Autobusy městské hromadné dopravy jezdí na osmi linkách, a kromě území samotné Kroměříže obsluhují také některé místní části města. V loňském roce najely cca 335 tisíc kilometrů a přepravily zhruba jeden milion cestujících.