Už více než šest let hlídají kamery občany Kroměříže. Vprvní etapě byla do ulic nainstalována čtyři zařízení, dnes už se jich obezpečnost lidí stará celkem patnáct.

„Díky nim jsme schopni dodat záznamy oprotiprávním jednání a zároveň zlepšit bezpečnostní klima ve městě. Už jen samotná existence kamer má velký psychologický efekt,“ míní ředitel kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský.

Viditelně se podle Skřebského snížila na území Kroměříže především kriminalita.

„Vmístě, kde jsou kamery umístěny, už málokdy dojde například ktomu, že by někdo ukradl auto. Pokud se oto někdo pokusí, je to většinou pachatel, který nemá okamerách potuchu,“ vysvětlil ředitel Skřebský.

Paradoxem je však to, že protože počet přestupků a tresných činů klesl vKroměříži velmi výrazně, má město problém se získáním dotace na další projekty prevence kriminality. „Nízkým počtem skutků totiž nesplňujeme základní kritérium,“ posteskl si Skřebský.

Pět kamerových bodů slouží pro posílení bezpečnosti také vHolešově. Tamním strážníkům pomáhají například kdopadení sprejerů nebo při identifikaci opilého řidiče, který usedá za volant. „Není to všemocná zbraň, ale voblasti dopravy ivandalismu nám to hodně pomáhá,“ potvrdil účinnost kamer místostarosta Rudolf Seifert.

Naopak třeba Chropyně kamerový systém postrádá, ale hodlá ještě vletošním roce nejméně dvě zařízení získat.

„Začíná se unás množit vandalismus a stále častěji dochází také krušení nočního klidu. Proto bychom rádi pořídili zařízení, které bude dění ve městě zaznamenávat a následně bude možné událost zpětně vyhledat,“ vysvětlil starosta obce Radovan Macháček.

Nevyloučil ani případnou spolupráci spolicií. „Pokud by měla zájem onapojení našich kamer do jejich systému, nebudeme určitě proti,“ uvedl Macháček.