„Jde o největší revoluci v doručování zásilek ve veřejné správě od dob Marie Terezie. Přípravy na ostrý start finišují. Jen během minulého týdne si schránku aktivovalo více než čtyři tisíce právnických osob, což je o polovinu více než v týdnech předcházejících,“ nastínila mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

Schránku už má i bezmála šest a půl tisíce fyzických osob, které si ji zřídili zcela dobrovolně, včetně elektronického podpisu.

Jak přesně si stojí organizace a úřady na Kroměřížsku se ze statistik vyčíst nedá. Představitelé těch, které Deník oslovil však svorně tvrdí, že jsou připraveni.

„Datovou schránku začneme používat od listopadu. Tak jak nám ukládá zákon. Pracovníky máme proškolené, a po technické stránce jsme také připraveni,“ ujistila tajemnice hulínské radnice Jana Kutá.

Velmi podobně reagoval i starosta Holešova Zdeněk Janalík.

Starostové malých obcí si však stěžují na to, že je nový systém spíše zatíží.

„Datovou schránku máme již týden v provozu a nyní chystáme spuštění czechPOINTu. Oba tyto projekty budu muset spravovat já. Pro neuvolněné starosty to jednoznačně je práce navíc. Naši činnost nám to nijak neusnadní,“ myslí si starosta Karolína Jiří Kužma.

Za pravdu mu dává i starostka Cetechovic Eva Váňová.

„Technické vybavení máme, ale aktivaci schránky budeme řešit až těsně před koncem termínu. Nečekám, že to malé obci, jako jsou Cetechovice, přinese velkou úlevu. Ale pokrok jde kupředu,“ hodnotila s úsměvem Váňová.

Jisté je, že po prvním listopadu budou mít datovou schránku všichni. I ti, kteří ji sami neaktivují.

„Těm bude schránka aktivována automaticky a budou tedy mít povinnost ji používat. Za neaktivování schránky žádná sankce nikomu nehrozí. Všem však doporučujeme, aby si ji aktivovali co nejdříve a seznámil se s ní,“ doplnil Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Výhody aktivace datové schránky i velmi přehledný a jednoduchý návod jak na to, je k dispozici na webových stránkách www.datoveschranky.info