První etapa výstavy začala už v pátek 28. března a díky prodlouženému víkendu se protáhne až do pondělí. Po celé čtyři dny si mohou návštěvníci užít především bohaté trhy, které zaplnily celé rozsáhlé výstaviště.

To si ani v neděli nenechaly ujít tisíce návštěvníků, kteří ještě po poledni tvořili u pokladny dlouhou frontu. Ti, kteří si ji vystáli, však nelitovali, každý si totiž na výstavě přišel na své. Primárním zbožím byly samozřejmě rostliny a vedle nich šly na odbyt také mnohé regionální speciality, řemeslné výrobky, zahradnické potřeby, ale i třeba kuchyňské spotřebiče.

Poníci i Eva a Vašek

Přesto ne všichni lidé přišli na Florii utrácet. Mnoho z nich zaujal také hudební program, během kterého se v neděli blýskli třeba Jaroslav Dolník a po něm také Petra Černocká.

Jelikož se jedná o výstavu, nechyběla ani opravdová umělecká díla, třeba i v podobě květinových aranžmá zobrazujících lidské ctnosti a neřesti: například moudrost, štědrost, pýchu, nebo lenost. Netradiční sochy jsou přitom vytvořeny z tisíců jarních cibulovin a hrnkových květin.

Organizátoři však nezapomněli ani na ty nejmenší. Ti se mohli třeba svézt na ponících, nebo využít dětské hřiště přímo v areálu.
Nakupovat koneckonců nešli ani všichni dospělí.

„My jsme z Kroměříže, takže tu jsme už druhý den. Hlavně nás sem včera nalákali Eva a Vašek a dnes Petra Černocká. Na květiny sem ani nechodíme, protože nemáme zahrádky. Moc se nám ale líbily ty květinové sochy, to byla nádhera,“ libovala si Ludmila Němcová s kamarádkou.

Druhá etapa začne za týden

Floristická výstava přivedla do Kroměříže také návštěvníky ze vzdálenějších regionů.

„Přivedli mě sem manželka a švagr, ale všechna ta kvítečka a rostlinky mě tu také zajímají, protože se tím sám zabývám,“ svěřil se Zdeněk Skalák, který na Florii přijel až z Valašska.

Podle jiných však byla výstava spíše ženskou záležitostí. „Líbí se mi tu, jezdíme sem každý rok, spíše na takový výlet. Užívá si to tu ale hlavně manželka,“ přiznal Petr Esterka z Hodonína.

Výstava úplně neskončí ani prvním májem. Druhá etapa začíná jen o týden později, tedy v pátek 5. května a jejím tématem bude láska.

„V pavilonu A budou rozestavěna velká srdce, která budou vytvořena z rozmanitých materiálů a dozdobena květinovými aranžemi,“ přiblížil následující část výstavy její manažer Vojtěch Zahradník.