Jejich nezodpovědnost tak zhoršuje finanční hospodaření radnice, které už tak běží ve značně úsporném režimu. Navíc je také zatíženo úvěry z minulých let.
„Na poplatcích za odpady lidé aktuálně dluží radnici už dva miliony korun, jedná se celkem o 1972 plátců. Dluhy rostou i přesto, že město už řadu let cenu nezvýšilo,“ upozornil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.
Téměř závratnou sumu dluží lidé radnici i na nájemném z městských bytů: konkrétně se jedná o částku 1,8 milionu korun.„V porovnání s uplynulými roky jsme zaznamenali nárůst dluhu, což může být v menší míře způsobeno i deregulací nájemného, především pak finanční krizí uplynulých dvou let, která už zřejmě dolehla i na obyvatele,“ konstatoval mluvčí Zrna.
Dostat z lidí peníze ale není vůbec jednoduché. S pouhou výzvou si řada z nich hlavu nedělá, vymáhací proces soudní cestou je zase příslovečným během na dlouho trať.„Nyní evidujeme dvacet žalob na vyklizení bytu. Soudní jednání se ale vlečou a na rozhodnutí se čeká i čtyři roky,“ upozornil Zrna.
Podle ředitele kroměřížské Správy majetku města Petra Dvořáčka může za nárůst neukázněných nájemníků jediné: zatímco za metr čtvereční před zhruba čtyřmi roky platili okolo sedmnácti korun, dnes stojí pětapadesát korun.„Většina dlužníků je sociálně slabších, více než polovinu přitom tvoří romští spoluobčané. Ani soudy nepomohou, trvají velice dlouho. Průměrná doba od podání žaloby ze strany města až po vystěhování může být při troše dobré vůle až dva roky. Situace je opravdu špatná,“ povzdechl si Dvořáček.
Kdyby si lidé plnili svou povinnost a uhradili vždy v řádném termínu své závazky, žili by si ve městě i o něco lépe. S dluhem totiž radnice může jen stěží vylepšovat například podmínky v nájemních bytech.„Mnohé městské domy by potřebovaly finanční injekci,“ podotkla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.