Celá událost je unikátní tím, že se oficiálně jedná o vůbec první mateřinku na světě, která získala zmíněný certifikát.Pochlubit se jím jinak mohou samé základní školy, konkrétně v Kroměříži hned čtyři. A to je rovněž unikátní.

„Před mnoha lety jsme si vypracovali svoji vlastní metodiku protiúrazové prevence, kterou uplatňujeme po celý školní rok. Děti vedeme k samostatnosti, aby přemýšlely vlastní hlavou. Sami se učí rozhodovat a správně posoudit, co je správné,“ informovala ředitelka Mateřské školy Štítného Milada Šramotová.

Součástí prevence je podle ní také to, aby dítě dokázalo rozpoznat, zda se jedná o nebezpečnou situaci a jak se v ní mimo jiné také zachovat. „Řídíme se heslem: Chovám se tak, abych nezpůsobil úraz sobě, ale ani ostatním,“ vyzdvihla ředitelka.

Během školního roku už celou řadu let se tak děti snaží nenásilnou formu vést k bezpečnosti. „Například když se někomu něco přihodí, popovídáme si o tom všichni, hledáme, kde se stala chyba a co se mělo udělat lépe. Praktikujeme také modelové situace,“ vysvětlila Šramotová. Zdůrazňuje také, že neopomenutelná je zároveň spolupráce s rodiči dětí.

Ředitelka kroměřížské školky tak v úterý za přítomnosti zástupců kroměřížské radnice podepsala a převzala certifikát Mezinárodní bezpečné školy z rukou docentky Veroniky Benešové z Centra protiúrazové prevence.

„To, co nám zabíjí děti, jsou úrazy a nikoliv vzácná onemocnění, o kterých se mluví daleko více. Byli bychom rádi, kdyby počet úrazů klesal, ale hlavně také úmrtnost na ně. Snižovat počet se nám daří, ale i přesto máme ročně kolem půl milionů úrazů dětí ošetřených lékařem,“ řekla Benešová.