Kroměřížská nemocnice spotřebuje stále více krve pro své pacienty. Lékaři transfuzního oddělení uskutečnili od ledna do prosince 2877 odběrů a vydali 856 transfuzních jednotek krve a 855 plazmy. Za stejné období vloni uskutečnili 2888 odběrů, vydali 753 transfuzních jednotek krve a plazmy 760.

„Od letošního září do 1. prosince jsme z jiných zařízení transfuzní služby museli nakoupit 87 transfuzních jednotek krve. To je dle dlouhodobé statistiky nejvyšší počet koupené krve,“ poznamenala Klímová. Přitom nemocnice má stabilní počet dárců, přibližně 2800.

Jedna transfuzní jednotka červených krvinek (přibližně 230 mililitrů) přijde na zhruba 1700 korun. Nejpotřebnější krevní skupinou je „0“. A to proto, že se pacientovi dává dříve, než se zjistí, jakou má krevní skupinu.

Lékaři nemocnice v Kroměříži proto vyzývají všechny dárce, kteří nebyli darovat krev alespoň tři měsíce, cítí se zdraví a nejsou po operačním zákroku, aby se dostavili na transfuzní stanici. Odběrové dny jsou v úterý a středu od 6:30.

Kroměřížská nemocnice není jediná, která musí krev nakupovat. Na tuto skutečnost nedávno poukázala i primářka transfuzního oddělení Krajské nemocnice T. Bati Yvetta Stavařová. Na rozdíl od Kroměříže počet dárců ve Zlíně ovlivňuje i komerční centrum, které lidem za odběr plazmy platí. V nemocnici dárci dostanou občerstvení, vitamíny.