„Celá terapie je založena na takzvaném biostimulačním účinku laserového záření na plicní tkáň. Toho je v tomto případě dosaženo neinvazivně během několika krátkých sezení, kdy je laserové záření aplikováno přes hrudní stěnu a specifická vlnová délka umožňuje průnik energie až k částem plic postiženým covidovou pneumonií,“ vysvětlila primářka pneumologicko-ftizeologického oddělení Jana Pšikalová s tím, že celá léčba je koncipována tak, aby mohla probíhat v rámci rehabilitace pacienta přímo na lůžku.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži - květen 2021
Kroměříž vyhrála krajské kolo soutěže Historické město roku

Od doby pořízení laseru zdravotníci ošetřili už více než desítku pacientů s covidovou pneumonií, u nichž došlo následkem této terapie k prokazatelnému zlepšení stavu. Aplikací se mimo jiné významně snížilo riziko masivního rozvoje covidové pneumonie, a s tím souvisejícího respiračního selhání, velmi pravděpodobně se také snížil počet pacientů indikovaných k umělé plicní ventilaci.

„Na našem covidovém oddělení jsme tuto metodu mohli využít u pacientů, kteří zvládli ležet na břiše, jelikož právě tato poloha je při aplikaci důležitá. Podmínkou také bylo, aby pacient ošetřovaný laserem neměl horečku, známky krvácení a neměl problémy se srdcem,“ doplnila Pšikalová.

Kameru na střechu problémové ubytovny v Albertově ulici, která je mezi místními známá jako Děvín, nechala v závěru roku 2021 nainstalovat Městská policie v Kroměříži.
Problémový Děvín: Po nové kameře nezůstanou ani šroubky, myslí si sousedé

Laser pořídila Kroměřížská nemocnice v listopadu loňského roku za 714 tisíc korun. Jakmile se plicní oddělení vrátí z covidového režimu do standardního, bude laser přesunut na oddělení fyzioterapie. Tam bude využíván například k léčbě postcovidového syndromu či poúrazových a jiných bolestivých stavů.