Pietní akt s položením věnců a květin u památníku obětem první a druhé světové války se konal na kroměřížském městském hřbitově. „Den válečných veteránů je příležitostí k připomenutí těch, kteří bojovali a mnohdy položili své životy za naši současnost a budoucnost,“ řekl starosta města Jaroslav Němec.

Den válečných veteránů se celosvětově slaví právě 11. listopadu. Česká republika si tento významný den připomíná od roku 2001. Datum 11. listopadu se odvíjí ode dne, kdy bylo v roce 1918 podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem a na západní frontě tak skončily boje první světové války.

„Jen během první světové války, které se až do roku 1938 říkalo velká nebo také světová, bylo mobilizováno 70 milionů vojáků. Z toho deset milionů padlo, osm milionů bylo nezvěstných a 21 milionů jich utrpělo zranění,“ uvedl Ladislav Paleček z kroměřížské jednoty Československé obce legionářské. Dodal také, že při pietních aktech u příležitosti Dne válečných veteránů si připomínáme nejen oběti první světové války, ale všech válečných konfliktů, které se odehrávaly na této planetě a bez nichž bychom dnes nemohli žít v míru.

U příležitosti Dne válečných veteránů se na podporu Vojenského fondu solidarity, který pomáhá vojenským profesionálům a vojákům aktivních záloh a jejich rodinám překonávat složité životní situace, pořádá sbírka. Pokladnička je umístěna do 19. listopadu také ve vestibulu kroměřížské radnice na Velkém náměstí. Přispěvatelé mohou za dobrovolně vloženou částku získat symbol válečných veteránů – květ vlčího máku.