„Nedělám to první den,“ usmívá se Karásek, který začal se svým koníčkem před 28 lety. Za svůj, v Česku ojedinělý, počin si navíc v roce 2009 vysloužil zapsání do České knihy rekordů, a to jako jediný Kroměřížan.

„Svou sbírku nepočítám na jednotlivé výtisky, ale na počet států, ze kterých jednotlivé noviny mám. Pro příklad - OSN má 193 států, z čehož já mám 191. Pak mám státy, které už zanikly – například NDR, Jugoslávie, Československo. A pak mám noviny ze zemí s omezeným uznáním nebo různé ostrovy, kterých je asi nejvíc,“ vyjmenovává Miroslav Karásek.

A proč zrovna noviny?

„Vždycky jsem něco sbíral. Když jsem byl malý, byly to etikety ze sýrů, později zase třeba pivní etikety. K zahraničním novinám jsem se dostal až později, když jsem studoval žurnalistiku v Praze. Nejprve jsem sehnal výtisky z okolních států a když mi později známý dovezl šestery noviny z Ghany, tak jsem si řekl, že to už je slušný základ pro sbírku a začal se tomu věnovat intenzivněji,“ vzpomíná sběratel.

Noviny ho postupem času uhranuly.

„Zajímá mě na nich především grafika. Později jsem se dostal i k tomu, že jsem zjistil, jak se jednotlivé stránky tvoří, že to podléhá psychologii čtenáře. Celé to ale považuji za svébytný druh výtvarného umění,“ je přesvědčený Miroslav Karásek.

Jedním dechem zároveň dodává, že ho fascinuje i samotné písmo.

„Ať už čínské, japonské, arabské a spousta dalších. I to mě na tom hodně zajímá,“ dodává.

Netradiční koníček podle Karáska vyžaduje také mnoho času při samotném shánění novin.

„Když jsem začínal a nebyl ještě internet, posílal jsem prosebné dopisy na jednotlivá zastupitelství v zahraničí. Tehdy bylo pro tyhle věci větší nadšení, takže mi ze spousty zemí ochotně vyhověli a noviny poslali. Někde mi dokonce přibalili i nějaké další. Příkladem je třeba Zimbabwe, odkud mi poslali noviny také z asi deseti okolních států,“ vzpomíná Karásek.

Chybí mu Kiribati

Dnes už všechno shání přes internet a sociální sítě.

„Když vím, že někdo někam jede, tak ho poprosím, aby mi vzal noviny. Někdy jsou ochotné mi něco dovézt i například cestovní kanceláře. Momentálně třeba sháním noviny z Kiribati, malého ostrova u Austrálie. Jenže tam se moc necestuje a dopisy, které jsem tam poslal, se mi vrací s nálepkou, že tato země nepřijímá poštu z důvodů obav z nákazy covidem… je to občas složité,“ krčí rameny.

„Většinou je to tak, že poprosím někoho, kdo tam cestuje. Každý ale nemá chuť mi je tam někde shánět. Problém je také to, že dneska už nejsou všude trafiky, tak jako u nás. Noviny se dají koupit jen někde,“ vysvětluje Miroslav Karásek.

Noviny ze sídla Dalajlamy

Léta sběratelství s sebou přinesla také vtipné historky.

„Kamarád byl ve Vietnamu a koupil mi tam několik výtisků. Když v pátek přijel, položil si je doma na poličku s tím, že mi je v pondělí doveze. Jenže jeho žena měla na sobotu nachystané malování. Přišel k ním malíř a manželka řekla: Ten můj muž je zlatý, tady nachystal noviny na podlahu, aby nebyla od barvy,“ vzpomíná s úsměvem na tváři Karásek.

Rozšíření sbírky o noviny z Vietnamu se tak tehdy muselo o nějaký čas posunout.

Ačkoli sbírka čítá stovky unikátních novin, jsou mezi nimi kousky, kterých si sběratel cení o něco víc.

„Jsou to například noviny ze sídla Dalajlamy – z Dharamsala. Mám také noviny kupříkladu z ostrova Kešm nebo z Kašmíru. To jsou všechno destinace, kde turisti téměř vůbec nejezdí a sehnat tam noviny je velmi složité,“ vysvětluje.

Přestaly vycházet po 168 letech

Zároveň dodává, že nejde cíleně po konkrétních vydáních. Výjimkou jsou pouze dva případy.

„A to noviny USA TODAY z 13. září 2001 s obrazovým materiálem o zániku dvojčat. Byli tam pracovníci kroměřížské stavební firmy. A druhý případ jsou britské noviny NEWS OF THE WORLD, které ze dne na den zanikly po nepřetržitém vydávání 168 roků,“ zdůrazňuje sběratel.

„Pro mě jsou přínosné i v tom, že se věnují ohlédnutí za grafickým zpracováním v průběhu svého života,“ dodává.

Neobvyklý koníček také přináší řadu starostí. Třeba se skladováním tak velkého množství novin.

„Mám je na chodbě v takové vysoké skříni, která může mít tři a půl metru. Mám je roztříděné ve složkách podle států,“ říká sběratel.

„Asi bych už potřeboval větší prostory, ale na druhou stranu tam jsou uchovány ve tmě a v chladu, což je hlavní,“ usmívá se.

Část ze sbírky Miroslava Karáska, především nejnovějších přírůstku sbírky, si mohou lidé prohlédnout v Knihovně Kroměřížska, kde má sběratel zahraničních titulů až do konce listopadu svou výstavu s názvem Noviny kdysi, dnes a zítra.