Finanční prostředky půjdou na opravu toho, co návštěvníci mohou každý den vidět, tvrdí kastelánka Arcibiskupského zámku Zdena Dokoupilová

Přestože radnice není vlastníkem tohoto jedinečného souboru památek, přihlásila se k odpovědnosti za jejich stav.
„Deklarací chce město přimět také další subjekty včetně státu k tomu, aby zvýšily úsilí při záchraně zámku a zahrad, které se v loňském roce ocitly na nechvalně známém seznamu ohrožených objektů,“ vysvětlil mluvčí města Pavel Zrna.

Podle starosty Kroměříže Miloše Malého prohlášení jasně vymezuje snahu morálně i finančně pomoci. „Deklarace je jen prvním krokem, po němž musejí následovat další. Každoročně například budeme chtít vyčlenit nějaké finanční prostředky, které budou použity právě na obnovu objektů,“ vysvětlil starosta. Text deklarace radnice konzultovala s ředitelem Národního památkového ústavu v Kroměříži, kastelánkou zámku i zástupcem ministerstva kultury.

„Nepředpokládáme, že tímto krokem nahradíme povinnost státu starat se o své památky. Naopak doufáme, že by tento náš krok mohl být jakýmsi kamínkem, který uvolní lavinu pozornosti a zájmu o naše památky nejen ze strany vlastníka, ale například i dárců, sponzorů a jiných subjektů, které by chtěly pomoci,“ dodal starosta.

Kastelánka Arcibiskupského zámku Zdena Dokoupilová přijetí deklarace vnímá jako významnou pomoc. „Je to velkorysé gesto. Finanční prostředky, ať už budou v jakékoli výši, půjdou na opravu toho, co návštěvníci mohou každý den vidět,“ řekla včera Dokoupilová s tím, že správa zámku a zahrad společně s radnicí naloží s každou částkou individuálně.

„Nepočítám s tím, že by byly tak vysoké, že bychom za ně mohli vyměnit třeba zámecký krov. Městu jsem předala seznam akcí, na němž je třeba oprava a zprovoznění druhé kašny v Květné zahradě nebo několik drobnějších rekonstrukcí na zámku,“ prozradila kastelánka.

Pro záchranu kroměřížských památek město navíc iniciovalo dobrovolnou sbírku, která bude spuštěna na začátku června. „Je to pro občany, kterým není lhostejný stav zdejších objektů a mají zájem přispět třeba i drobnější částkou,“ poznamenala Dokoupilová. Podle ní sbírka potrvá tři až pět let.