Zastupitelé schválili příspěvek na opravu památného Milíčova sboru

Na vstřícném kroku se usnesli zastupitelé na svém posledním jednání na návrh rady. „Doporučuji schválit příspěvek v plné výši padesát tisíc korun. Církev bývá často odkázána pouze na prostředky, které vyberou od svých farníků a příslušníků,“ vysvětlil zastupitelům předseda finančního výboru Jiří Jachan.

Náboženská obec Církve československé husitské v Kroměříži požádala radnici o poskytnutí dotace na dofinancování výměny starých oken v Milíčově sboru, kde zároveň sídlí byty farníků, kanceláře církve i kostel.

Radnice použije peníze určené domovu důchodců

„Snažili jsme se sehnat finance i z jiných zdrojů, například u krajského úřadu. Ucházeli jsme se i o nějaký grant pro neziskové organizace, ale ani v tomto případě jsme neuspěli pro atypičnost naší víceúčelové budovy. Existují totiž zvlášť dotační programy na kostely či na památky, ale žádný nepodporuje tento druh objektu, kde jsou současně byty nebo administrativní sídlo,“ povzdechla si vikářka pro oblast východní Moravy Jana Chaloupková.

Peníze radnice uvolní z rozpočtu města, a půjde o finance, které byly původně určeny na realizaci domova důchodců v ulici Purkyňova.
„Je to možné díky rozpočtovému opatření, protože v částce vyčleněné na nové zařízení pro seniory je rezerva,“ odpověděl starosta Kroměříže Miloš Malý.

Opravu oken Milíčova sboru město podpořilo také proto, že jde o významný památkově chráněný objekt. „Farářka nám navíc podrobně dokladovala, kolik prostředků již dokázala na výměnu s rozpočtem přesahujícím dvě stě tisíc korun zajistit vlastními silami,“ dodal místostarosta Petr Sedláček.

Na rozsáhlé a několikaleté opravy sídla církve československé husitské kroměřížská radnice již v minulosti věnovala několik prostředků. „Od roku 1997 to bylo už přes půl milionu korun. Nejbližší akce, které nás ještě čekají, jsou dodělání fasády či výměna topení,“ uzavřela farářka Jana Chaloupková.

PŘEČTĚT SI VÍCE ZPRÁV Z KROMĚŘÍŽSKÉHO REGIONU

Moje Kroměřížsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika