Velkého úspěchu dosáhl nedávno chovatel dobrmanů Jan Růžička z Kroměříže. Na mistrovství světa v Itálii pořádaném klubem dobrmanů získal za svého psa nejvyšší možné ocenění, což mu přineslo nejen pocit radosti, ale i zadostiučinění.

„Považuji to za velký úspěch, protože se na výstavě sešlo sedm set dvacet dobrmanů a můj čtyřletý Tahi – Reme Diablo to vyhrál,“ podotkl spokojený chovatel.

Chov tohoto plemene, které mu podle jeho slov učarovalo, je jeho celoživotním koníčkem. Věnuje se mu už od dětství.
„Prostřednictvím svého otce se chovu dobrmanů věnuji prakticky čtyřicet let,“ vzpomíná Růžička.
Podle něj se až po otevření hranic v roce 1989 ukázalo, že se ve světě chovají úplně jiní dobrmani než u nás.

„Společně s kolegy, kteří se této činnosti věnují, jsme se přesvědčili, že ve světě je jiný trend, co se týká exteriéru tohoto psa. Naši dobrmani byli postaveni spíš na pracovní linii, zatímco všude jinde se dbalo spíš na to, jak pes vypadá,“ uvedl chovatel.
Proto začal své psy křížit s těmi nejlepšími a nejkvalitnějšími jedinci.

„Zajel jsem si do Maďarska k jednomu chovateli, od kterého jsem si koupil desetitýdenní štěně. No a pak začala mravenčí práce, abych z něj vypiplal pořádného psa,“ říká majitel nejkrásnějšího dobrmana na světě. Že se svým svěřencem skvěle obstál, ho však až tak nepřekvapilo. „Jsem takové nátury, že když někam jedu, tak proto, abych tam vyhrál, a byl jsem přesvědčený, že můj pes na to má,“ dodal Růžička.