Do projektu se zapojí také Kroměříž a Hulín. „Více než polovina lidí u nás zatím neví, že elektronika, která doslouží, patří na speciálně vyhrazená místa. My to chceme jako zástupce výrobců změnit,“ sdělila Květoslava Hrubešová z pořádající organizace.

Podle ní je třeba lidi naučit, že šetrné zacházení s životním prostředím se vyplatí i jim samotným. Také proto bude každý, kdo v rámci akce přinese vysloužilý spotřebič, odměněn drobným dárkem.

Celorepubliková osvětová akce dorazí do regionu na počátku září

„Je ovšem důležité, aby přinesli kompletní výrobek. Ne třeba ledničku, ze které vymontují motor,“ upozornila Hrubešová s tím, že i samostatně využívané komponenty jsou velmi neekologické.
Dostatečnou motivaci podílet se na sběru mají i samotné obce, protože za kilogramy vybraného materiálu získávají peníze.

„Mimoto jim náš projekt nabízí další šanci. Město, které ve Zlínském kraji vybere nejvíc, získá jednorázovou dvacetitisícovou dotaci na odpadové hospodářství,“ přiblížila výhody kampaně mluvčí společnosti, která chce postupně objet celou republiku.
Vybraná elektronika ve finále putuje do regionálních recyklačních sběren, které jsou schopny využít až 90 procent materiálu.

„Z tohoto pohledu je to nejvyužitelnější odpad,“ dodala Hrubešová.
Pro Kroměříž, kterou kampaň doplněná o řadu dalších atrakcí navštíví za dva týdny, v pátek 7. září, se nebude jednat o první podobný podnik.

„Už několikrát jsme ve spolupráci s Technickými službami pořádali sběrné akce v rámci Dnů země,“ uvedl mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. Podle něj město nabídku uvítalo.
„Jedná se o ekologickou akci zaměřenou na osvětu, a takovým vždy vycházíme vstříc,“ uzavřel Zrna.