„V rámci projektu plánujeme vybudovat nový varovný systém, který pokryje celé město a který zahrnuje nové řídící a podružné vysílací pracoviště, rádiový převaděč, sedm nových elektronických sirén, 371 nových bezdrátových hlásičů a 98 stávajících analogových hlásičů,“ popsal radní Jan Pšeja.

Nemocnice Kroměříž
Umělá inteligence pomáhá v Kroměřížské nemocnici

Podle něho byla výše dotace krácena kvůli tomu, že stávající analogové prvky mladší patnácti let mají být v novém varovném systému znovu použity. „Pokud by to nebylo možné, bude město Kroměříž s poskytovatelem dotace jednat o změně projektu,“ dodal Pšeja. Celkové náklady projektu činí zhruba 20,8 milionu korun. „Město ze svého rozpočtu uhradí asi 12,5 milionu korun. Realizace projektu je plánována v letech 2025–2026,“ doplnil mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Nový varovný systém pokryje celé město

Informační, vyrozumívací a varovný systém je jedním z nástrojů krizového řízení. Jeho smyslem je varovat a informovat občany v případě vzniku mimořádné události, která ohrožuje životy, zdraví či majetek obyvatel města.

Podle starosty Tomáše Opatrného nynější systém fungující na zastaralé analogové technologii již současným požadavkům nevyhovuje. „Navíc ani nepokrývá celé území města, což chceme změnit, abychom mohli v případě vzniku neočekávané události varovat či informovat všechny občany,“ dodal Opatrný.

Při nebezpečí zazní varování

Nový systém by měl umožnit šíření varovného signálu a přenos mluveného slova po celém zastavěném území města i v místních částech. „Systém lze použít například při povodních, požáru, úniku nebezpečné látky, znečištění ovzduší, narušení dodávek pitné vody a elektrické energie a podobně,“ vysvětlil Jan Vondrášek.

Ilustrační foto - oprava kanalizace.
Kroměříž opraví část kanalizace v Trávníku. Je v havarijním stavu

Současný varovný systém byl pořízen v roce 2013 v rámci projektu Zlínského kraje, který ho následně předal do užívání městu Kroměříž. Systém zahrnuje 109 hlásičů ve městě Kroměříži a místních částech. Obsahuje také čidlo k měření hladiny řeky Moravy. „Kromě toho je ve městě Kroměříži a v místních částech instalováno pro varování obyvatelstva sedm elektronických sirén, které jsou ovládány Hasičským záchranným sborem Zlínského kraje,“ uzavřel mluvčí.