Svozové vozy zase dostanou snímač, který dokáže z čipu přečíst informace o typu popelnice, druhu odpadu a také přesnou pozici podle GPS. „Cílem je lepší kontrola vývozu odpadu a optimalizace svozových tras,“ uvedl místostarosta Kroměříže Karel Holík.

Díky čipům bude v budoucnu možné sledovat také množství odpadu, který lidé na dané adrese vyprodukují. Město však v současné době neuvažuje o tom, že by podle jeho váhy upravilo i platby. "Šedesát procent obyvatel žije v panelových domech, kde se dá obtížně sledovat, kolik kdo vyprodukoval. Vstupují do toho i lidé, kteří tady nemají trvalé bydliště, těch faktorů je opravdu hodně," vysvětlil Holík.

Nyní chce radnice především zrevidovat množství popelnic a také nastavit optimální termíny svozů. "Stává se, že se vyvážejí téměř prázdné popelnice, to je potom zbytečný náklad navíc," dodal místostarosta. Aktuálně stojí odpady v Kroměříži 840 korun za osobu a rok. Reálná cena se však ročně pohybuje kolem dvou tisíc.

Přesný harmonogram se lidé dozvědí

Značení popelnic bude postupné. „Začneme v červenci kontejnery umístěnými na veřejně přístupných místech,“ popsal vedoucí radničního odboru služeb Lambert Hanzal. Po nich přijdou na řadu popelnice u rodinných domů. „Bude nutné, aby je občané ponechali venku i po svozu odpadu, aby je bylo možné očipovat,“ naznačil Hanzal.

O přesném harmonogramu čipování popelnic však bude radnice ještě informovat, lidé dostanou do schránek letáky, informace budou dostupné na webu města, jeho facebookovém účtu a vzniknou i nové webové stránky pro odpadové hospodářství www.odpady.mestokm.cz.

Současně město také vymění dožívající plechové nádoby za plastové, buď o obsahu 120 nebo 240 litrů.

Vybrali jsme pro vás: