Podivný zápach v koupelně ucítila matka dětí, která je odvedla do vedlejšího pokoje, otevřela okno a zavolala záchranku. „I přes veškerý tlak, pod kterým volající žena byla, situaci a první pomoc zvládla perfektně,“ sdělila mluvčí záchranky Gabriela Netopilová Sluštíková.

Na místo hned vyrazily tři posádky záchranářů, z toho jedna s lékařem. Zdravotnické týmy děti intoxikované oxidem uhelnatým na místě vyšetřily a ošetřily, poté je převezly do Kroměřížské nemocnice.

Záchranáři zasahují ve středu 24. ledna 2024 ráno u dopravní nehody osobního vozu v Koryčanech, místní části Jestřabice.
Řidička v Jestřabicích převrátila auto na střechu. Ošetřili ji záchranáři

„Od začátku října jde o sedmou událost, při níž zdravotnické posádky vyjížděly k záchraně lidí otrávených oxidem uhelnatým. Při těchto událostech celkem ošetřily devět pacientů,“ dodala Sluštíková.

Zásadní nebezpečí oxidu uhelnatého podle ní spočívá v tom, že není vidět ani cítit. Snadno, velmi rychle a nepozorovaně tak dochází k jeho zvýšené koncentraci a následné otravě v domácnostech.

Příznaky otravy oxidem uhelnatým:

Otrava se může projevit nevolností, zvracením, bolestí hlavy, závratí nebo celkovou slabostí. Výjimkou není ani porucha koordinace pohybů a v horších případech ztráta vědomí.