„Chtěl bych vás pochválit. Všechny projekty byly velmi zajímavé. Každý dává smysl a každý by město posunul k lepšímu,“ ohodnotil práci dětí starosta Tomáš Opatrný, který vítěznému týmu předal šek na 50 tisíc korun určených na realizaci projektu.

Bylinková zahrádka má podle dětí, které byly členy výboru žákovského zastupitelstva pro sociální oblast, přispět ke sblížení nejmladší generace se seniory.

Kroměříž zvažuje umístění radarů na měření rychlosti. Ve hře jsou tři místa. Jedním z nich je i ulice Osvoboditelů ve Vážanech.
Kroměříž zvažuje umístění radarů na měření rychlosti. Ve hře jsou tři místa

Cílem projektu je také snaha udělat obyvatelům domovů radost a vytvořit jim pěkné prostředí vhodné pro relaxaci. „Vyvýšené záhony budou v červnu vybudovány v domovech pro seniory U Kašny, U Moravy a Vážany. Rozpočet projektu je zmíněných 50 tisíc korun,“ prozradil mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Tři desítky členů žákovského zastupitelstva se v zasedací místnosti radnice sešly celkem pětkrát, poprvé loni v říjnu.

Děti tehdy složily slib a zvolily si starostu, kterým byl Manuel Acosta z Gymnázia Kroměříž, místostarostu, jímž se stal Alex Knap ze ZŠ U Sýpek, a radu, ve které byl zástupce každé ze zúčastněných škol – tedy ze ZŠ Oskol, Komenského náměstí, Zachar, U Sýpek, Slovan, Církevní základní školy a z nižšího stupně Gymnázia Kroměříž a Arcibiskupského gymnázia.

Automoto burza a setkání sběratelů na Výstavišti Kroměříž, duben 2024.
Automoto burza a setkání sběratelů v Kroměříži vzbudily velký zájem

Ve čtyřech výborech pak na dalších zasedáních za podpory garantů jednotlivých oblastí z městského úřadu či organizací města mladí zastupitelé pracovali na svých projektech, které následně v úterý prezentovali.

Žákovské zastupitelstvo v Kroměříži odhlasovalo zřízení bylinkových záhonů v domovech pro seniory; úterý 9. dubna 2024Žákovské zastupitelstvo v Kroměříži odhlasovalo zřízení bylinkových záhonů v domovech pro seniory; úterý 9. dubna 2024Zdroj: Město Kroměříž

Kulturní výbor navrhl projekt QR kód, výbor pro životní prostředí projekt Stezky zábavněji a výbor pro školství a sport soutěž Předveď, co umíš!

„Budeme přemýšlet o tom, jestli nebudeme realizovat i další projekty. Zvláště, když některé spolu souvisejí,“ dodal místostarosta Pavel Motyčka, který děti jednáním provázel.

Dům č. p. 1492/8 v ulici Na Sladovnách.
S opravami památek v Kroměříži pomůže dotace z ministerstva

Podle radní Vladimíry Vondráčkové, která stála u zrodu myšlenky uspořádat jednání žákovského zastupitelstva, děti odvedly obrovský kus práce. „Za to vám moc děkuji. Chtěli jsme vám přiblížit, jak funguje zastupitelstvo. Abyste věděli, že když chcete něco prosadit, musíte se umět domlouvat,“ oslavila školáky Vondráčková.

Děti na závěr samy hodnotily, co jim účast na jednáních žákovského zastupitelstva přinesla. Shodly se na tom, že se naučily lépe komunikovat, spolupracovat s vrstevníky, které neznají, a také prosazovat své názory.

Podle místostarosty Karla Holíka, který má na starost oblast školství, by se v příštím školním roce mělo podobné setkání uskutečnit znovu.