Akce se koná pravidelně každý měsíc. S příchodem jara navíc o trhy značně roste zájem. Svědčila o tom už od rána plná parkoviště.

Trhy tradičně nabídly širokou nabídku zvířat – od papoušků přes králíky až po drůbež. Nechybělo ani krmení či chovatelské potřeby. „Půjde také o výměnu zkušeností, neformální setkání lidí totožných nebo podobných koníčků,“ uvedla už dříve manažerka výstav Gabriela Opravilová.

Výstaviště Kroměříž ovládli pavouci a hadi. Chovatelská burza Aquatera, 11. března 2023
Výstaviště Kroměříž ovládli pavouci a hadi

Trhy jsou ideální příležitostí pro založení vlastního chovu. „Je docela dobře možné, že vlivem řady okolností se budeme vracet k domácím chovům. Zatímco u sousedů v Německu je chovatelství doménou zájmu lidí středního věku, u nás jde pořád o starší generaci. Mladí jsou proto velmi vítáni,“ připomíná přední chovatel zakrslých králíků a tradiční účastník trhů Tomáš Červinka z Kroměříže.

A přidává další nepříliš známou zajímavost. „Nejvíce drobných domácích zvířat se chová ve městech u tamních rodinných domů, což platí především pro Brno a Prahu, rozhodně ale chovy nemizí z vesnic. A je to tak dobře, trend na samozásobení i u mladších rodin od vajec po maso začíná být stále více znát,“ doplňuje respektovaný chovatel.

Čokofestival na Výstavišti Kroměříž, leden 2023.
Výstaviště letos chystá přes 40 akcí. Loni přivítalo čtvrt milionu lidí

Další akcí na kroměřížském Výstavišti bude o prvním dubnovém víkendu Myslivost a příroda, která kromě potřeb pro pobyt v přírodě či stovek vzácných trofejí nabídne i oblíbenou soutěž o nejlepší zvěřinový guláš. Chovatelské trhy hostí Kroměříž znovu během třetí dubnové neděle.